aktualizacja 

Koronawirus ich nie zakaża. Jak to możliwe?

6

Jak się okazuje są na świecie tacy, którzy mogą przebywać z zakażonymi COVID-19 i nie zarazić się. Polski naukowiec bada tę sprawę i przewiduje, kiedy możemy spodziewać się spowolnienia pandemii.

Koronawirus ich nie zakaża. Jak to możliwe?
Dr. Paweł Zawadzki dość optymistycznie podchodzi do kwestii epidemii. Uważa, że koronawirusa da się opanować już tej wiosny. (Getty Images)

Dr. Paweł Zawadzki postanowił zająć się tą częścią epidemii, o której dość mało się mówi. Okazuje się, że są na świecie osoby, które po prostu COVID-19 się nie zakażają, nawet mimo bliskiego kontaktu z chorym. W rozmowie z Gazetą Wyborczą wyjaśnił, co może być tego przyczyną.

Okazuje się, że odpowiedź leży najprawdopodobniej w genach. Dlatego dr. Zawadzki przyznał, że najbardziej interesują jego zespół przypadki zakażeń w rodzinie. Rozmawiając z Martyną Śmigiel przyznał, że w Polsce dochodzi do wielu takich zdarzeń.

Naukowiec przywołał historię pewnej matki, która opiekowała się zakażoną córką. Choć była przy niej często i blisko, sama się nie zakaziła. Zaraził się z kolei ojciec dziewczyny, który nie opiekował się nią tak często, jak matka.

Dr. Paweł Zawadzki przewiduje, że na koronawirusa zarazi się ok 90-95 proc. społeczeństwa. 20-25 proc. z zakażonych przejdzie chorobę bezobjawowo lub z lekkimi symptomami. 25 proc. chorych na COVID-19 będzie wymagała hospitalizacji.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą doktor zwrócił również uwagę na inny aspekt. Okazuje się, że tak samo, jak wyjątkowym przypadkiem będzie osoba, która przebywając z zakażonymi się nie zarazi, tak samo wyjątkowy przypadek stanowi ciężkie zakażenie młodej, zdrowej osoby, która statystycznie nie powinna mieć problemu w walce z chorobą.

Dr. Zawadzki uważa, że odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z koronawirusem leżą w genach. Naukowiec też w rozmowie z Śmigiel powiedział, na kiedy przewiduje koniec pandemii. Uważa, że wiosną będziemy mogli zaczynać oddychać z ulgą. Sam 1 maja planuje imprezę na koniec COVID-19.

Zobacz także: Ferie 2021. Obowiązkowe testy w hotelach?
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić