Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Osocze ozdrowieńców. Niepokojące wyniki najnowszych badań nad COVID-19

50

Rozczarowujące informacje ze świata nauki. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Argentynie osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Osocze ozdrowieńców. Niepokojące wyniki najnowszych badań nad COVID-19
Wg naukowców z Argentyny osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 (Getty Images)

Osocze ozdrowieńców, którzy przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, zawiera przeciwciała przeciwko temu patogenowi. Zakłada się zatem, że podanie go chorym z COVID-19 powinno złagodzić przebieg tej choroby. Wciąż jednak nie przedstawiono na to dowodów.

Wyniki badań opublikowane 24 listopada na łamach "New England Journal of Medicine", które przeprowadzono w Argentynie przedstawiają nie do końca zgodne z powyższą tezą oczekiwania. Naukowcy twierdzą, że osocze ozdrowieńców nie poprawia znacząco stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Nie zmniejsza także ryzyka zgonu tych chorych w porównaniu do chorych, którzy otrzymywali jedynie placebo.

Osocze ozdrowieńców podawane jest pacjentom w Polsce i Stanach Zjednoczonych choć amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdził go oficjalnie do użycia. Jest ono podawane chorych jako eksperyment.

W październiku tego roku przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w Indiach, które sugerują, że osocze ozdrowieńców leczy dolegliwości chorych z COVID-19. Poprawia się oddech i mniejsze jest zmęczenie pacjentów, jednak nie wykazano, że taka terapia w okresie 28 dni zmniejsza ryzyko zgonu oraz progresji choroby.

W najnowszych badaniach wykonanych w Argentynie wzięło udział 333 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, który doprowadził do zapalenia płuc. Porównano wyniki 228 hospitalizowanych pacjentów, którym podano wlew tzw. "osocza rekonwalescencji" z wynikami 105 pacjentów, którzy go nie otrzymali - "grupa placebo".

Po 30 dniach nie zauważono jednak prawie żadnej poprawy w objawach choroby, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Odsetek zgonów w obu grupach był niemal identyczny. Wśród chorych otrzymujących osocze ozdrowieńców zmarło 11 proc. chorych, a w grupie placebo 11,4 proc.

Doktor Ventura Simonovich z Hospital Italiano de Buenos Aires, który jest autorem badania twierdzi, że osocze ozdrowieńców może być przydatne, ale w leczeniu pacjentów z lżejszym przebiegiem COVID-19. Potrzebne są jednak kolejne badania, które by to wykazały. Przy ciężkim przebiegu tej choroby - zdaniem lekarza - przydatne są inne terapie wykorzystujące przeciwciała.

Zobacz także: Koronawirus. Dr Michał Sutkowski o trzeciej fali COVID-19 w Polsce
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tak działa psi umysł. Zaskakujące wyniki badań
Podróż przez słowa. Rozwiąż krzyżówkę pełną transportowych haseł
Kolejne odwołane wizyty w Korei Południowej. Jest decyzja Szwecji
Weszła na stronę podaną na opakowaniu lalki. Matka zszokowana
Kolęda już tuż tuż. Ksiądz zdradza, ile dać do koperty
Zaczęło się w całej Polsce. Kary są nieuniknione?
Od gwiazd po przyrodę. Wyjątkowa krzyżówka dla miłośników wiedzy
Nie znasz tego znaku? We Francji możesz dostać nawet 600 zł mandatu
Podjęli decyzję. Powrót po dwunastu latach
Kuba nadal pogrążona w ciemności. Fala protestów na wyspie
Zobaczył ją na monitoringu. Dramatyczne sceny w Gdańsku
Komorowski pozazdrościł Nawrockiemu? Tam widzieli byłego prezydenta
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić