Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Osocze ozdrowieńców. Niepokojące wyniki najnowszych badań nad COVID-19

29
Podziel się:

Rozczarowujące informacje ze świata nauki. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Argentynie osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Osocze ozdrowieńców. Niepokojące wyniki najnowszych badań nad COVID-19
Wg naukowców z Argentyny osocze ozdrowieńców w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, pomaga chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 (Getty Images)

Osocze ozdrowieńców, którzy przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, zawiera przeciwciała przeciwko temu patogenowi. Zakłada się zatem, że podanie go chorym z COVID-19 powinno złagodzić przebieg tej choroby. Wciąż jednak nie przedstawiono na to dowodów.

Wyniki badań opublikowane 24 listopada na łamach "New England Journal of Medicine", które przeprowadzono w Argentynie przedstawiają nie do końca zgodne z powyższą tezą oczekiwania. Naukowcy twierdzą, że osocze ozdrowieńców nie poprawia znacząco stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Nie zmniejsza także ryzyka zgonu tych chorych w porównaniu do chorych, którzy otrzymywali jedynie placebo.

Osocze ozdrowieńców podawane jest pacjentom w Polsce i Stanach Zjednoczonych choć amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdził go oficjalnie do użycia. Jest ono podawane chorych jako eksperyment.

W październiku tego roku przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w Indiach, które sugerują, że osocze ozdrowieńców leczy dolegliwości chorych z COVID-19. Poprawia się oddech i mniejsze jest zmęczenie pacjentów, jednak nie wykazano, że taka terapia w okresie 28 dni zmniejsza ryzyko zgonu oraz progresji choroby.

W najnowszych badaniach wykonanych w Argentynie wzięło udział 333 pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, który doprowadził do zapalenia płuc. Porównano wyniki 228 hospitalizowanych pacjentów, którym podano wlew tzw. "osocza rekonwalescencji" z wynikami 105 pacjentów, którzy go nie otrzymali - "grupa placebo".

Po 30 dniach nie zauważono jednak prawie żadnej poprawy w objawach choroby, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Odsetek zgonów w obu grupach był niemal identyczny. Wśród chorych otrzymujących osocze ozdrowieńców zmarło 11 proc. chorych, a w grupie placebo 11,4 proc.

Doktor Ventura Simonovich z Hospital Italiano de Buenos Aires, który jest autorem badania twierdzi, że osocze ozdrowieńców może być przydatne, ale w leczeniu pacjentów z lżejszym przebiegiem COVID-19. Potrzebne są jednak kolejne badania, które by to wykazały. Przy ciężkim przebiegu tej choroby - zdaniem lekarza - przydatne są inne terapie wykorzystujące przeciwciała.

Zobacz także: Koronawirus. Dr Michał Sutkowski o trzeciej fali COVID-19 w Polsce
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
baa
2 lata temu
Oczywiście że nie pomaga! Gdyby pomagało to by tylu polaków nie umierało na covid, bo obecnie w polsce tylko tym się leczy chorych. Jak się leczyło arechinem to umierało kilka osób dziennie, to wycofali ten lek mimo że był skuteczny. Komu zależy na depopulacji?
Laura
2 lata temu
To tylko pogarsza wygląd naszej i tak już złej sytuacji. Wolę być przewrażliwiona i za bardzo dbać o siebie niż zachorować. Dystans i częste pomiary temperatury (termometrem na podczerwień diagnostic)to dla mnie podstawa.
Do Kama
2 lata temu
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Masz lepszą ofertę? Przecież leki też mają skutki uboczne i często prowadzą do inny chorób.
Lol
2 lata temu
Czy wy myślicie, co wypisujecie? W Polsce leczą preparatem z osocza i działa. Sami o tym pisaliscie. Ale banda dziennikarska musi manipulować i straszyć dalej...
Jas
2 lata temu
Piszecie chyba nie sprawdzone cały świat 🌎 że pomaga
pit
2 lata temu
Bezobjawowców znam dziesiątki, wyleczyli ich bez żadnego leku i nawet testu po zakończeniu choroby nie robili (no bo wyszedłby pozytywny, więc nie robili). Ten test reaguje na jakiś odczyn krwi, a nie na chorobę i ma tylko 60% dokładności. Czyli błąd wynosi 40 %. A jak podejdziemy matematycznie skuteczność testu wynosi 20 % (60-40=20)
Baric Ralph
2 lata temu
A co na to tworca tego wirusa? Przciez nie przekazali chinom bez posiadania wylacznika.
Sabat
2 lata temu
Żeby coś zadziałało na coś to musi być przyczyna w tym wypadku covid a to niestety grubymi nićmi szyta pandemia,dlatego nie działa :)
999
2 lata temu
covid 19 jest to skrót (numer identyfikacyjny krowy a numerologia 19 symbolizyje wśród demonistów masową zagładę ludzi) przypadek??? 1- 9- 19 39r
Polka
2 lata temu
Mądrale to siadać i badać cały świat nad wirusem pracuje . Nie było by tak strasznie gdyby ludzie przestrzegali zasad ale niestety młodzież małolaty czternastolaki za Martą Lempart w dym poleciały i rozkoszą wirusy .Na dodatek ciężkie pieniądze idą by Policja chroniła te burdy na ulicach.Lempart te 1.5 mln powinna oddać do budżetu a posłom odebrać imunitety bo nasze podatki nie powinny iść na ich wynagrodzenia ...bo tylko się bawią na ulicach i zabierają nasze dzieci by robiły burdy ...a to kosztuje nasze Państwo.A wirusem się nikt nie przejmuje i jak ma być lepiej .
WściekłePsy
2 lata temu
Jasne - czemu więc nie przetaczają osocza chorych na AIDS, którzy nie zachorują na HIW? Efekt szczepionki na koronawirusa będzie taki sam,jak podanie osocza - nie zadziała,a spowoduje śmierć milionów ludzi!!!O TO CHODZI POLITYKOM?TO ICH SPOSÓB NA ZMNIEJSZENIE POPULACJI I LIKWIDACJĘ PRZELUDNIENIA NA ZIEMI???? Podawajcie osocze i szczepcie polityków, bo to wściekłe psy!!!
Albin
2 lata temu
Znam osobiście dwoje ludzi gdzie podanie osocza praktycznie w kilka godzin poprawiło stan ich zdrowia.Kłamią i sugeruja szczepionke.
Za długo i
2 lata temu
Dzisiejszy pluton egzekucyjny , przed skazańcem , stoi ze strzykawkami , ażeby wstrzyknąć sobie wiadome substancje ,a że pacjent odpowie reakcją zejściem z tego świata , chura dostajemy za to pieniążki dla szpitala / dla plutonu .... , tutaj film z USA pielęgniarka mówiąca o zamordowaniu jej pacjęta - poprzez odsunięcie jej od niego i wykonanie popłatnej decyzji /. Czeka nas na całym świecie , bo nie ma preferencji - kto ma być na topie , a kogo już usuwamy z Panteonu żywych . JEDYNIE przydatni są preferowani do REPRODUKCJI i opanowania świata , inni muszą ustąpić , bo TO JUŻ ZABRNĘŁO ZA DALEKO ażeby mieli się wycofać z podlości , może nadzieja , że 0,1 populacji musi liczyć się z siłą pozostałych . Dzisiaj jest "wolność myślenia i określania rzeczywistości " i dlatego ta ze sobą możemy p o g a w o r z y ć . Dla niewielu , ach po co sobie robić nadzieję - lepiej PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO TYCH , KTÓRZY ROZUMIEJĄ ŚWIAT , resztę nie da się uratować , bo oni mają na to "wyjebane" i nie zrobisz nic !
56789
2 lata temu
Dajcie spokój z tymi badaniami co chwila to co innego.Osocze ozdrowieńców pomaga to leczcie nim dalej,myślę ,że leki bardziej szkodzą chorym niż to osocze.Czekam,aż naukowcy wreście ogłoszą ,że to nie był wirus kowit tylko jakaś bakteria na którą nie znaleziono leku ,ani szczepionki i wtedy odetchniemy z ulgą.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić