o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus może znaleźć się na wózku sklepowym lub plecaku. Jak się chronić?

6
Podziel się

Najnowsze ustalenia naukowców nie pozostawiają złudzeń. Koronawirus może znaleźć się na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych. Ale spokojnie. Dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza od razu zakażenia.

Koronawirus może znaleźć się na wózku sklepowym lub plecaku. Jak się chronić?
Koronawirus może znaleźć się na plecaku czy wózkach sklepowych (Pixabay)
bEhARtAR

Koronawirus wciąż się rozprzestrzenia. Każdego dnia notujemy pokaźne wzrosty zakażeń zarówno w Polsce, jak i na świecie. W związku z tym, że epidemia przybiera na sile, szczególnie powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu zasad.

SARS-CoV-2 może znajdować się praktycznie wszędzie. Niektórzy naukowcy wskazują na to, że gdzieniegdzie może przetrwać naprawdę długo. Właśnie dlatego szczególnie ważna jest dezynfekcja.

bEhARtAT
Na plastiku czy na powierzchni ze stali wirus aktywny może przetrwać do 72 godzin, a według niektórych obserwacji nawet do 6-7 dni. Natomiast trzeba pamiętać, że badania wykonywano w całkowicie ustabilizowanych warunkach pod względem temperatury, wilgotności, a także, że tych powierzchni nikt nie ruszał. W normalnych warunkach ludzie często działają na nią, np. pocierając powierzchnię, przemieszczając przedmioty - a tego badania już nie uwzględniały - zaznaczył specjalista w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski, cyt. przez PAP.

Koronawirus. Gdzie możemy go spotkać?

Dr hab. Piotr Rzymski przekazał również, że "SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych".

bEhARtAZ

Należy jednak zachować spokój. Kontakt z powierzchniami, na których znajduje się koronawirus, nie oznacza od razu zakażenia. Trzeba po prostu dbać o dezynfekcję, co zdecydowanie ogranicza ryzyko infekcji i pomaga skutecznie walczyć z zarazą.

Pamiętajmy zatem o tym, by regularnie myć i odkażać dłonie. Warto korzystać ze środków do dezynfekcji, które są dostępne m.in. w sklepach czy innych miejscach publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhARtBu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
MARATOŃCZYK
8 miesięcy temu
KAŻDY POWINIEN MIEĆ WŁASNĄ SIATKĘ NA ZAKUPY I ZAOSZCZĘDZI I NA ZDROWIU I NA SIŁOWNI DWIE SIATY PO 10 KG I 2 KILOMETRY SPACERU I NA 10-TE BEZ WINDY TAK SIĘ KIEDYŚ TRENOWAŁO
pasinek
8 miesięcy temu
Jeżeli nie macie wiedzy w tym temacie, nie piszcie złośliwych komentarzy. odkażanie, dezynfekcja, odstep, maseczka -- uczono mnie50 lat temu, stosuję wiedze z moich studiów i dzięki temu żyję.seniorka
Yyuu
8 miesięcy temu
To akurat wiem i nie jest to nowość.
bEhARtBv
Won
8 miesięcy temu
Wszystkie media w Polsce powinny byc pociągnięte do odpowiedzialności karnej za codzienne strasznie obywateli coraz to glupszymi artykułami. Opanujcie się! Byliśmy na księżycu a nie na leku na tego wirusa? Czy chodzi wam o nowy porządek na świecie? Kto za tym stoi?? Beznadzieja totalna!!
🦍🦍🦍
8 miesięcy temu
DOBRE BO polskie;💩-OZONOWANE😇
Ukrainiec
8 miesięcy temu
A na torebkach w korsie jak długo się utrzymuje?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić