aktualizacja 

Pokonała koronawirusa. Dramat rozpoczął się kilka miesięcy później

80

Rosa Fisher z Londynu 7 miesięcy temu zachorowała na koronawirusa. Mimo, że pokonała wirusa wciąż zmaga się z poważnymi dolegliwości. "Czasami moje mięśnie są tak słabe, że nie mogę nawet podnieść filiżanki herbaty"- mówi Fisher.

Pokonała koronawirusa. Dramat rozpoczął się kilka miesięcy później
Rosa Fisher z Londynu siedem miesięcy temu zachorowała na koronawirusa, ale wciąż odczuwa jego skutki.

Rosa Fisher to 27-letnia londyńska aktorka i animatorka. Rosa przed tym jak zachorowała na koronawirusa prowadziła bardzo aktywny tryb życia, wszystko zmieniło się 7 miesięcy temu. 27-letnia Rosa jest jedną z tych osób, która zmaga się z tzw. Long Covid czyli przedłużającymi się objawami koronawirusa u osób, które pokonały wirusa.

Kiedyś byłem bardzo aktywna, teraz, gdy wchodzę po schodach, brakuje mi tchu - relacjonuje młoda kobieta.
Siedem miesięcy od pokonania wirusa nadal cierpię na miażdżące zmęczenie, zawroty głowy i dziwne pieczenie skóry - mówi 27-latka, cytowana przez Daily Mirror.

27-letnia Fisher wciąż zmaga się z ekstremalnym zmęczeniem. Rosa nie jest w stanie pracować ani ćwiczyć. Przez chorobę musiała wrócić do domu rodziców, gdyż bez ich pomocy ciężko byłoby jej samej mieszkać.

Czasami moje mięśnie są tak słabe, że nie mogę nawet podnieść filiżanki herbaty. Poza tym odczuwam bóle pleców i klatki piersiowej. Jestem po prostu ciągle wyczerpana - tłumaczy 27-latka.

Jak opowiada Rosa w wywiadzie dla Daily Mirror, lekarze długo nie nie mogli zrozumieć, dlaczego 27-latka ma objawy choroby tak długo. W końcu usłyszała diagnozę, że dolegliwości młodej dziewczyny związane są z tzw. Long Covid.

Od miesięcy czułam, że oszaleję, ale potwierdzenie, że zmagam się z Long Covid daje mi nadzieję, że otrzymam leczenie, którego potrzebuję - mówi Rosa.

Dyrektor naczelny systemu służby zdrowia w Wielkiej Brytanii (National Health Service) Simon Stevens, ogłosił utworzenie nowej sieci oddziałów Long Covid zapewniających pacjentom "połączoną opiekę nad zdrowiem fizycznym i psychicznym".

Tymczasem ostatnie badania pokazują, że około 10 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem może odczuwać objawy choroby nawet dłużej niż trzy tygodnie po pierwszym pozytywnym wyniku testu. Aż 60 tys. osób w całej Wielkiej Brytanii może cierpieć na objawy Long Covid nawet trzy miesiące po ozdrowieniu.

Zobacz także: Dr Rożek opublikował zadanie dotyczące chorych na COVID-19. Wyjaśnia, o co w nim chodziło (WIDEO)
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić