Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus. Od grupy krwi zależy jak przejdziesz COVID-19

71

Międzynarodowy zespół naukowców przebadał ponad 1,6 tys. ciężko chorych pacjentów z koronawirusem i odkryli, że na ich stan zdrowia ma wpływ grupa krwi. Osoby z grupą krwi A dwa razy częściej potrzebowały respiratora, a ich objawy były poważniejsze.

Grupa krwi może mieć znaczenie przy COVID-19.
Grupa krwi może mieć znaczenie przy COVID-19. (Pixabay)

Badania prowadzono w szpitalach zakaźnych Włoch i Hiszpanii. Wzięło w nich udział 1,6 osób cierpiących na COVID-19, które miały widoczne objawy takie jak duszność, problemy z oddychaniem, zaczerwienienie skóry, utrata powonienia.

Okazało się, że grupa krwi ma znaczenie przy zakażeniu. Osoby posiadające grupę krwi A, są o dwa razy bardziej podatne na zakażenie, a także mają cięższe objawy. Musiały także częściej być podłączane do respiratora.

Podobne odkrycie odnotowano wcześniej w Chinach. Tam naukowcy również porównali krew pacjentów zakażonych koronawirusem i zauważyli, że grupa A jest bardziej podatna na chorobę. To może wyjaśnić, dlaczego niektórzy młodzi i zdrowi poważnie chorują, a nawet umierają z powodu koronawirusa.

Zobacz także: Mleko a rak piersi. Naukowcy ostrzegają. Niepokojące wyniki badań

Krew typu O wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem ciężkich objawów choroby. Ponadto osoby o takiej grupie krwi zarażają się o wiele rzadziej. Naukowcy zamierzają teraz kontynuować swoje badania w tym kierunku, aby potwierdzić zebrane dotychczas dane.

Na świecie odnotowano 6,6 mln przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 390 tys. osób. Aż 40 proc. z nich to osoby młode w przedziale wiekowym 25-40 lat, które nie miały żadnych chorób współistniejących. Dzięki najnowszym badaniom grup krwi, naukowcy są bliżej odpowiedzi na pytanie, dlaczego wirus atakuje także młodych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić