o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Myśleli, że koronawirus pochodzi z targu w Wuhan. Zaskakujące odkrycie

204
Podziel się

Nadal nie ma pewności, skąd wziął się koronawirus SARS-CoV-2. Pierwsze podejrzenia padały na tzw. targ mokry w Wuhan. Dyrektor Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) stwierdził tymczasem, że targ stał się niejako kozłem ofiarnym pandemii.

Pracownicy dezynfekujący targ w Wuhan.
Pracownicy dezynfekujący targ w Wuhan. (Getty Images)
bDAZcaLF

Na mokrym targu Huanan w Wuhan sprzedawano mięso dzikich zwierząt. To tam koronawirus miał "przeskoczyć" z jakiegoś zwierzęcia (pierwotnie wskazywano nietoperza, potem łuskowca) na człowieka.

Na początku zakładaliśmy, że wirus może być na targu, ale teraz targ jest bardziej jak ofiara. Ten nowy koronawirus istniał dużo wcześniej – powiedział Gao Fu, dyrektor chińskiego CDC, którego cytuje rządowa chińska gazeta "Global Times".

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon mówi o starszych osobach. "Nie mogą być narażani"

bDAZcaLH

Pojechał do Wuhan zbadać próbki. Wyniki go zaskoczyły

Gao Fu poinformował, że na początku stycznia, a więc wkrótce po wybuchu epidemii w Wuhan, pojechał do 11-milionowej metropolii pobrać próbki do badań. Jak stwierdził, w żadnej z próbek zwierzęcych nie stwierdzono obecności wirusów. Wirusy znaleziono jedynie w próbkach środowiskowych, m.in. w ściekach.

bDAZcaLN

Pochodzenie koronawirusa

Gao podkreślił, że chiński rząd i naukowcy ciężko pracują nad znalezieniem źródła koronawirusa. Dodał jednak, że to bardzo trudne zadanie, bo charakteryzujące się transmisję międzygatunkową. Zaznaczył, że nie potwierdzono, które gatunki zwierząt mogły pośredniczyć w transmisji wirusa.

Koronawirus z Wuhan

Pierwsze przypadki koronawirusa stwierdzono w grudniu w Wuhan, choć pojawiały się już doniesienia, że SARS-CoV-2 mógł się pojawić wcześniej – nie tylko w Chinach, ale też we Francji.

bDAZcaLO

"Global Times" podkreśla że Wuhan było pierwszym miejscem epidemii, ale "nie oznacza to, że było źródłem wirusa". Gao dodał, że koronawirus wywrócił na nice część dotychczasowej wiedzy naukowców.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDAZcaLP
bDAZcaMi
KOMENTARZE
(204)
Jaś
8 miesięcy temu
Nawet 5letnie dziecko wie, że chiński wirus pochodzi z probówki laboratoryjnej.
100%
8 miesięcy temu
Sie pomaga - sprawdzacie do kogo trafiaja np. posilki dla medyków? Powiem Wam . Większość "darów " zjadają oraz wywozą prywatnymi autami pracownicy administracji. 100% - pierwsza ręka.
Sis
8 miesięcy temu
Znajomy juz w pazdzierniku mial klasyczne objawy covid 19. Goraczka, dusznosci, stracil smak, bole w klatce piersiowej. Z 3 tygodnie go trzymalo. A ze nie jest hipohondrykiem,mial mozliwisc pozostac w domu to przez to przeszedl. Z lozka nie mogl wstac. Mysle, ze to bylo u nas od jesieni ub.roku. Ja sama tez przechodzilam dziwna infekcje grypopodobna. Zaatakiwane wezly chlonne, bol nuesamowity gardla a lekarz stwierxzkl ze gardlo czyste. Z 1,5 potem dusilo mnie w roznych okolicach szyji. Bez goraczki i innych objawow.
bDAZcaMj
RsSHC014
8 miesięcy temu
Amerykanie (Uniwersytet Chapel Hill) w we współpracy z laboratorium wirusologicznym w Wuhan (2015r.) prowadzili badania w których łączono wirus nietoperza SHC014-CoV z ludzkim wirusem SARS-COv - wynik ekperymetu wirus atakuje ludzkie komórki, badania ogólnie dostępne w internecie, zostały potępione przez innych naukowców, W listopadzie 2015 r. W czasopiśmie Nature opublikowano artykuł, w którym wyrażono zaniepokojenie tym eksperymentem, który nie przyniósł korzyści w zrozumieniu wirusów, ale stanowi duże ryzyko, jeśli chimeryczny koronawirus, który może zarazić osobę, wyjdzie z laboratorium [6] . W artykule zauważono, że chociaż wirus nietoperza RsSHC014 stanowi tylko potencjalne zagrożenie, nowy sztucznie stworzony chimeryczny koronawirus jest już prawdziwym zagrożeniem dla ludzi [6] . Jednak w 2016 r. Profesor Wydziału Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Columbia Vincent Rakaniello [en] w przeglądzie najnowszych badań potencjalnie pandemicznych wirusów, w tym SHC014-MA15, powiedział:[7] : „Krytycy eksperymentów ze sztucznym wzmocnieniem funkcji wirusów często dają apokaliptyczne scenariusze, w tym uwalnianie zmienionych wirusów, a następnie katastrofalny wpływ na ludzi. Jednak takie oświadczenia są prywatnymi opiniami, które mają na celu jedynie przestraszyć społeczeństwo i zmusić nas do niepotrzebnych regulacji. Wirusolodzy manipulowali wirusami od lat [...] i ani jeden zmodyfikowany wirus nie wywołał epidemii wśród ludzi. ”
Boo
8 miesięcy temu
Nie z targu ino z laboratorium w wuchan .
Najnowsze komentarze (204)
Humanitarny
8 miesięcy temu
Chińczycy maja problem ze starzejącym sie społeczeństwem , dopóki pracowali i zarabiali na sibie to było OK a teraz duzy odsetek jest stary i chory , niedołężny i kosztuje , to idzie w miliardy , domy starców, opieka zdrowotna , paliatywna , wyżywienie , leki , obsługa , trzeba cos z tym zrobic , No i zrobiono . Wirus atakuje tych po 60 wyjątkowi podle i prawie zawsze kończy sie śmiecia . Poradzili sobie po upadku za Mao Tsetunga gdzie wszystko zniszczył , to i poradzą sobie z geriatria nie tylko w Chinach ale i na całym swiecie . Wojen nie ma , ludzkość rosnie w miliardy wiec natura musi pomoc , tylko nie ta z laboratorium , bo to nie jest humanitarne , starych rzeczy sie nie niszczy i nie uśmierca na sile.
Chcemy zyc!!
8 miesięcy temu
OSZCZACZUJCZE STOPIEN SILY EPIDEMI I WTENCZAS POROWNUJCZE DO SZCZEKOW I MOZLIWOSZCZI GDZE LABOLATORIA MOGLY JE WYKONACZ ?? Jezeli nawet pidejrzenia sa male ze czlowiek wspolwinowajca jest!!!! ZATWIERDZICZ PRAWO OGOLNO SWIATOWE OSTRE OGRANICZAJACE ICH EXPERYMENTU BEZ KOMISJI SWIATOWEJ ABY BYLY ZACHOWANE WIEKSZE BEZPIECZENSTWA W JEJ DOSTANIA SUE NA ZWENATRZ LABOLATORIUM ... MUSIWO ZNALESZCZ JEJ POCZATEK I PODJAC KROPY ZAPOBIEGAWCZE !!!! BO SIE POWTORZE I DUZO GORZEJ SKUTKAMI!!!!
Piotr
8 miesięcy temu
a o opryskach z samolotow cicho sza , zaden się nie zająknie ,jestem przekonany , ze chemtrails mają swój udział w nasilających sie chorobach układu oddechowego
asa
8 miesięcy temu
przecież wiadomo po co ten wirus wykończyć ludzi o obniżonej odporności i przejąc gospodarkę danego kraju , od lat chiny zakładają faktorie w innych krajach i dają pożyczki -EKSPANSJA GOSPODARCZA to się nazywa ,a kupujecie sami ten szajs z tego kraju kutry zawala śmietniki
Adam
8 miesięcy temu
A dlaczego nikt nie oskarża Trumpa, przecież to USA dofinansowuje te badania nad koronawirusami. Są one modyfikowane w taki sposób aby przenosiły się że zwierząt na ludzi oraz żeby przenosiły się w powietrzu. Grube Dolary na te badania idą. Czyli na broń biologiczną przeciwko ludzkości.Powinno się natychmiast zabronić tych badań na całym świcie !
Astronom
8 miesięcy temu
Zobaczcie jak wirus wpływa na pogodę. Zrobiono go aby zahamować suszę. Wiadomo pochodzi z satelitarna alla. Wiecie ile tam jest wirusów. , które emitują. Inne środowisko, inne prawa wychodzą vo mniejsza grawitacja. Ich prawo. Astronomowie go przywieźli
Apolityczny
8 miesięcy temu
Ja tam nie chcę roznosić plotek, ale pewna partia ma koronę w swoim logo! Przypadek??...;D
Grzegorz
8 miesięcy temu
CORexit, Cinthia, BP labs, tajfuny, od platformy, i skażenia od 2010, się zaczęło
bDAZcaMb
RenoQ4SA
8 miesięcy temu
Na pewno...
Boo
8 miesięcy temu
Nie z targu ino z laboratorium w wuchan .
Metro66
8 miesięcy temu
Podobno dzieci nie są źródłem zarażeń .W świetle najnowszych badań .Mogą mieć ale nikogo nie zaraziły .
nyr
8 miesięcy temu
Poprzedni "chiński" wirus jak się okazało pochodził z Meksyku.
tocoistotne
8 miesięcy temu
"chiński rząd i naukowcy ciężko pracują nad znalezieniem źródła koronawirusa." A jakie to ma znaczenie skąd się wziął? Wirusy były na świecie na długo przed pierwszymi naukowcami i pierwszymi laboratoriami. Dzięki nauce wiele chorób udało się pokonać. Obecnie wysiłki naukowców powinny być skoncentrowane na pracach nad wynalezieniem lekarstwa i szczepionki. To czy ten konkretny wirus pochodzi z Francji czy z Chin, to czy przeskoczył na ludzi z nietoperza czy żyrafy nie ma żadnego znaczenia.
Veda
8 miesięcy temu
Prawdy się tak prędko nie dowiemy,pewne jest tylko że koronavirusy są znane od połowy lat 60-tych dwudziestego wieku i ten obecny też się nie wziął z nikąd i nagle on już był wcześniej.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić