Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: poseł do Parlamentu Europejskiego obarcza Chiny winą za pandemię

1095

Hiszpański polityk Hermann Tertsch wysunął poważne oskarżenia wobec Chin. Poseł obarczył komunistyczny rząd bezpośrednią winą za wybuch pandemii koronawirusa i późniejsze śmierci, do których doszło na całym świecie. Zapowiedział, że podejmie kroki w tej sprawie.

Koronawirus: poseł do Parlamentu Europejskiego obarcza Chiny winą za pandemię
(Getty Images, Elyxandro Cegarra/NurPhoto)

Hermann Tertsch wyraził przekonanie, że rząd Chin wiedział o COVID-19 już w listopadzie 2019 roku. Zdaniem posła do Parlamentu Europejskiego władze celowo ukrywały przed światową opinią publiczną istnienie koronawirusa.

Koronawirus: dlaczego Chiny mają być odpowiedzialne za pandemię COVID-19?

Polityk uważa, że działania Chin w znacznej mierze przyczyniły się do rozprzestrzenienia się koronawirusa na całym świecie. Rząd miał celowo wprowadzać świat w błąd oraz prowadzić szeroko zakrojoną akcję dezinformacyjną. Tertsch przytoczył przypadki chińskich lekarzy, którzy alarmowali o zarażeniach za pośrednictwem serwisu społecznościowego WeChat. Mieli oni później zostać zdyskredytowani lub znikać w tajemniczych okolicznościach.

Jak argumentuje Hermann Tertsch, WHO zaproponowało rządowi Chin pomoc. Jednak komunistyczne władze odmówiły pod pretekstem, że mają pandemię COVID-19 pod kontrolą. Polityk uważa, że prawdziwa skala spustoszenia została zatajona, a w kraju zmarło więcej osób, niż wskazują oficjalne statystyki. Powołał się na ustalenia śledztwa przeprowadzonego przez Radio Wolna Azja.

Zobacz także: Zobacz też: Moment infekcji. Te zdjęcia robią wrażenie

Szpitale [...] oddawały krewnym średnio 500 urn z prochami zmarłych dziennie. Miasto (Wuhan – przyp. red.) podobno zamówiło do szpitali 45 tysięcy urn. Szacuje się, że liczba zgonów w Chinach wyniosła około 40 tysięcy, nie 3,5 tysiąca – cytuje polityka "Ani News".

Hermann Tertsch określił Chiny "nowym globalnym zagrożeniem". Zapowiedział, że zamierza poruszyć kwestię odpowiedzialności państwa za pandemię koronawirusa na zebraniu Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Według ustaleń "Ani News" w dyskusji wezmą również udział Anna Fotyga, Carlo Fidanza oraz Mattias Karlsson.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić