Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Trump szuka pomocy w Indiach. W razie odmowy zapowiada odwet

150

Prezydent USA wezwał lekarzy, aby stosowali u pacjentów z koronawirusem hydroksychlorochinę. Donald Trump podjął także kroki w celu sprowadzenia do Stanów Zjednoczonych zapasów tego leku na malarię. Zwrócił się z ofertą do Indii i zapowiada, co się stanie, jeśli usłyszy odmowę.

Koronawirus. Trump szuka pomocy w Indiach. W razie odmowy zapowiada odwet
(Getty Images, Stefani Reynolds/CNP/Bloomberg)

Donald Trump ogłosił, że skontaktował się z Narendrą Modim. Poprosił premiera Indii o pomoc w zrealizowaniu złożonego przez USA zamówienia na hydroksychlorochinę.

Koronawirus: co zrobi Donald Trump, jeśli Indie odmówią dostarczeniu leku na COVID-19?

Jak podaje "Live Mint" rozmowa miała miejsce na kilka godzin po tym, jak rząd Indii zakazał eksportu leku na malarię. Donald Trump wyraził przekonanie, że premier Modi przychyli się do jego prośby.

Prezydent Stanów Zjednoczonych potwierdził, że w razie odmowy Indie spotkałyby się "z odwetem". Nie sprecyzował jednak, na czym miałby on polegać. Donald Trump pozostaje jednak dobrej myśli i deklaruje, że byłby bardzo zaskoczony negatywną odpowiedzią, ponieważ oba państwa łączą dobre relacje.

Zobacz także: Zobacz też: Robią maski ze wszystkiego. Kreatywność nie zna granic

Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby podjął taką decyzję. Musiałby mi to powiedzieć. Rozmawiałem z nim w niedzielny poranek, zadzwoniłem i powiedziałem, że będziemy wdzięczni za zezwolenie na wywiezienie zapasów. Jeśli nie wyda zgody [...] oczywiście może nastąpić odwet – cytuje Donalda Trumpa "Live Mint".

Na temat problemu z dostawą do USA zabrał głos Ashok Kumar Madan. Członek indyjskiego Stowarzyszenia Producentów Leków udzielił wywiadu dla BBC, w którym potwierdził, że Indie byłyby w stanie zaspokoić potrzeby zarówno lokalnych, jak i globalnych rynków leków. Przyznał, że na pierwszym miejscu należy postawić własne państwo, jednak nic nie stałoby na przeszkodzie, by przychylić się do prośby Trumpa.

Indie z pewnością są w stanie zaspokoić zarówno globalne, jak i lokalne rynki. Oczywiście kwestie krajowe muszą być na pierwszym miejscu, ale mamy taką zdolność – wyjaśnił Ashok Kumar Madan w rozmowie z BBC.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić