o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Nowe epicentrum epidemii Koronawirusa. Sytuacja gorsza niż we Włoszech

64
Podziel się

Liczba zakażeń koronawirusem w Brazylii jest już większa niż we Włoszech. Sytuacja nie wygląda najlepiej również w innych krajach latynoamerykańskich. Prawie sto tysięcy infekcji odnotowano już w Peru, a coraz gorzej jest też m.in. w Meksyku, Chile czy Ekwadorze. Potwierdzają się prognozy, że to Ameryka Łacińska będzie kolejnym centrum pandemii.

Jednym z głównych źródeł koronawirusa są dzielnice biedy otaczające południowoamerykańskie metropolie.
Jednym z głównych źródeł koronawirusa są dzielnice biedy otaczające południowoamerykańskie metropolie. (Getty Images)
bDJdlzAl

Według najnowszych danych w Brazylii potwierdzono już ponad 240 tysięcy zakażeń koronawirusem. Kraj ten wyprzedził Włochy po względem liczby infekcji, a najprawdopodobniej dzisiaj wyprzedzi też Wielką Brytanią. Tym samym Brazylia będzie trzecim krajem o największej liczbie przypadków COVID-19 na świecie - za USA i Rosją.

Dzienna liczba nowych zarażeń jest w Brazylii porównywalna do poziomu z Włoch czy Hiszpanii sprzed około miesiąca. Jednocześnie, epidemia nie wydaje się tam znacząco spowalniać, więc jest ostateczny wymiar jest trudny do oszacowania. Trochę mniejsza niż w krajach zachodniej Europy jest natomiast statystyka śmiertelności - z powodu koronawirusa zmarło około 16 tysięcy osób - około dwa razy mniej niż we Włoszech oraz Wielkiej Brytanii oraz znacznie mniej niż np. we Francji i Hiszpanii.

bDJdlzAn

Koronawirus w Brazylii

Mimo to kraj pogrąża się w chaosie. Wczoraj ze stanowiska ministra zdrowia zrezygnował Nelson Teich, który został powołany przez prezydenta Jaira Bolsonaro, w miejsce zwolnionego przez niego poprzedniego ministra, którego prezydent obarczał winą za gwałtowny rozwój epidemii. Teich podał się do dymisji twierdząc, że kraj jest źle zarządzany, a warunki stworzone przez Bolsonaro, nie pozwalają na skuteczną walkę z wirusem.

Bolsonaro krytycznie odnosi się do wprowadzania wszelkich obostrzeń związanych z wirusem. Jeszcze w początkach kwietnia nazywał on pandemię "histerią" i odmawiał wprowadzenia ogólnonarodowych zasad izolacji, co spotkało się z buntem samorządów, wprowadzających własne ograniczenia. Sam nadal zresztą spotyka się na niewielkich wiecach ze swoimi zwolennikami.

bDJdlzAt

Konserwatywny prezydent stwierdził, że pragnie uniknąć "głodu i bezrobocia", które przyniosłaby "tyrania izolacji".

Wkrótce będziemy wolni od tego problemu Jestem pewien, że Brazylia jest silniejsza niż wirus - stwierdził Bolsonaro w rozmowie z gazetą Folha de Sao Paulo

Epidemia koronawirusa w Ameryce Łacińskiej

Jednak nie tylko Brazylia ma poważne problemy z pandemią. Ponad 90 tysięcy infekcji potwierdziło już Peru, gdzie z kolei obowiązują bardzo ścisłe regulacje epidemiczne . Jak przypuszcza się, głównymi źródłami infekcji są w kraju targi, gdzie, mimo nakazów rządowych, wciąż odbywa się handel na dużą skalę, a kupcy nie przestrzegają podstawowych zasad sanitarnych.

Obecnie w kraju tym zmarło około 2,6 tysiąca osób, jednak realna skala problemu jest trudna do oszacowania. Szczególnie, że ważnymi ośrodkami choroby są slumsy otaczające stołeczną, mającą 10 milionów mieszkańców Limę, gdzie wiele osób nie zgłasza objawów choroby i brak jest podstawowych udogodnień, jak choćby czysta woda.

bDJdlzAu

Sytuacja pogarsza się też w Meksyku, gdzie jest potwierdzono już niemal 50 tysięcy, z czego ponad 5 tysięcy zakończyło się śmiercią. Jest to bardzo wysoki współczynnik śmiertelności, porównywalny do krajów, które jako pierwsze zostały uderzone przez pandemię - i posiadały dużo mniejszą wiedzę o metodach leczenia.

Choć sytuacja w Meksyku jest coraz gorsza, prezydent Andreas Manuel Lopez Obrador, zdecydował o ponownym otwarciu w w kraju przemysłu samochodowego, budowlanego oraz górniczego. Obrador jest jednym z polityków, którzy do pandemii odnosili się z początku dosyć sceptycznie.

W krajach Ameryki Łacińskiej wyjątkowo ciężka sytuacja jest również w Chile (43 tysiące zarażonych) oraz Ekwadorze (ponad 33 tysiące). W Ekwadorze jednak, który przez pewien czas znalazł się w poważnym kryzysie z powodu braku miejsc na cmentarzach dla zmarłych, epidemia zdaje się powoli ustępować.

Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a> i głód. Dramatyczna sytuacja w Brazylii
bDJdlzAv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDJdlzAO
KOMENTARZE
(64)
Prawda,że
10 miesięcy temu
Tylko my mamy nadzwyczaj zdrowe społeczeństwo.
aderko
10 miesięcy temu
Codziennie widze na Insta u znajomych w Brazylli imprezy pelna geba, brak maseczek to standard, pelno ludzi na ulicach, itp. Zostawic ich samym sobie i tyle.
Gosc
10 miesięcy temu
W przeliczeniu na liczbę mieszkańców to nie jest źle, Włosi czy Hiszpania mają kilkakrotnie więcej zarówno zakażeń jak i zgonów - niepoważny artykuł
bDJdlzAP
ncue
10 miesięcy temu
W Brazylii mieszka 210 milionów!!! Ludzie, nie poddawajcie sie tym manipulacjom! WP jak wszystkie mainstimowe media piszą artykuły na zamówienie!
Obserwuję
10 miesięcy temu
A co ze Szweją i Białorusią?
Najnowsze komentarze (64)
haha
10 miesięcy temu
moze teraz antyszczepionkowcy sie wypowiedza,ze pandemia to wymysl, tych co chca zarobic na szczepionkach??????
Wojtek
10 miesięcy temu
Czyli jak zawsze: pompatyczne wypowiedzi prezydenta = tragedia dla obywateli.
Alex
10 miesięcy temu
Ciekawe czy ten typ co napisał ten artykuł, później go przeczytał.Tytul wprowadza w błąd i mówi całkiem co innego niż sam artykuł. Propaganda jest w tedy skuteczna jak dobrze udaje realia .Farsa... oszustwo
Alex
10 miesięcy temu
Ściema...Taka sama jak u nas.
maciek
10 miesięcy temu
byłem w Niemczech w restauracji pełen luz
Romcio
10 miesięcy temu
Ja widać zbadano przedszkolanki i co 15% jest chorych one były z grupy niezagrożonych to jak się mają nasze statystyki umarł nie na koronawirusem a na chorobę współtowarzyszącą
Sister
10 miesięcy temu
Brawo wirus. Wybic ludzka zarazę
Najwyższe
10 miesięcy temu
Obstrukcja - czyli zatwardziałe gwno zatruwające dany organizm, np.kraju. na dodatek nonszalanckie
bDJdlzAH
nekropolie
10 miesięcy temu
Brak miejsca na cmentarzach w Ekwadorze...same metropolie?
Silva gg
10 miesięcy temu
PRZECIEŻ PREMIER BRAZYLII MIESIĄC TEMU OZNAJMIŁ ŚWIATU ŻE BRAZYLIA MA LEKARSTWO NA COVID-19 W 94% SKUTECZNE BEZ SKUTKÓW UBOCZNYCH... TO CO KŁAMAŁ???!!
naukowcy?
10 miesięcy temu
Jest taki problem: nie wiadomo czy jeśli dana osoba zarazi się wirusem to przeżyje czy nie. Bo nie ma podobno badań. Ale: mamy dane o milionach zarażonych i setkach tysięcy zmarłych. Mamy wypisy (żywych i zmarłych). Wystarczy wrzucić do sieci neuronowej dane o stanie zdrowia tych ludzi. Sieć neuronowa nauczy się i będzie wiadomo czy dla konkretnej osoby korona jest groźna czy nie. Czy jakiś naukowiec odważy się to zbadać?
Many
10 miesięcy temu
Polsla zdrowa kraj,biedny kraj,mamy szamana ministra smierci,jak to mowi nasz prezesa mow ludziom co chcesz ale ja ci podyktuje
IJA
10 miesięcy temu
1. Brazylia ma ok 210 milionów ludzi a włosi 60 milionów to jak porównywać gospodarke Polski do Niemiec, przecież jestesmy sąsiadami hhehehe 2. we włoszech był rządowy nakaz WSZYSTKICH ZGONÓW W SZPITALACH wpisywania w karcie zgonów, że pacjent zmarł na covid 19, mówiono o tym w TV po oficjalnych wypowiedziach zwykłych lekarzy, że mają taki nakaz odgórny. 3. te kraje,które maja największą niby smiertelność min Włochy, Hiszpania tam w jesieni szczepiono wszystkich w domach starca i ogólnie starsze osoby na GRYPĘ, TAK TAM BYŁY MASOWE SZEPIENIA I AKCJA INFORMACYJNA, ŻEBY STARSZE OSOBY SIĘ SZCZEPIŁY NA GRYPĘ! 4. ogólnie np we Włoszech w latach poprzednich w sezonie zimowo wiosennym umierało wiecej osób, można sprawdzić w internecie, podobnie w Polsce, u nas smiertelność w ostatnich 3 miesiącach spadła 0 30procent!!! z podowu ograniczonego i utrudnionego dostępu do lekarzy i tego co wam przypisują umiera w Polsce mniej ludzi, mimo NIBY SMIERTELNEGO WIRUSA!!!
Koronaświrus
10 miesięcy temu
A wy wkoło jedno i to samo. Przecież wiemy jak jest naprawdę...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić