Robert Czykiel| 

Koronawirus w Polsce. Czerwona strefa w całym kraju? Łukasz Szumowski ostrzega

190

Minister zdrowia Łukasz Szumowski apeluje do Polaków, aby nie lekceważyli zasad sanitarnych. Konsekwencje mogą być poważne i w całym kraju mogą wrócić obostrzenia.

Koronawirus w Polsce. Czerwona strefa w całym kraju? Łukasz Szumowski ostrzega
Łukasz Szumowski ostrzega przed powrotem obostrzeń (PAP, Tomasz Wojtasik)

Ostatnie dni wyraźnie pokazują, że nie można mówić o końcu epidemii w Polsce. W krótkim czasie znacznie wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W poniedziałek przybyło 619 zakażonych, ale jeszcze w ubiegłym tygodniu dziennie było ich ponad 800.

Czy w całej Polsce wrócą obostrzenia?

Eksperci i wirusolodzy cały czas apelują do Polaków, aby nie lekceważyli zasad sanitarnych. Do akcji musiał wkroczyć rząd, który nakazał większe kontrole m.in. w sklepach. W dodatku w niektórych powiatach przywrócono część obostrzeń.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega, że niebawem może tak być w całym kraju. Wszystko zależy od tego, czy ludzie w porę się opamiętają i zaczną poważnie traktować zagrożenie.

Im więcej będziemy lekceważyć zasady sanitarne, tym jest większa szansa, że ta czerwień na mapie będzie się rozlewała coraz szerzej, aż w końcu obejmie cały kraj i będziemy mieli znowu obostrzenia dosyć istotne w całej Polsce - mówił Szumowski w Radiowej Jedynce.
Zobacz także: Raport z "czerwonej strefy". Wieluń żyje w nowej rzeczywistości

Dlaczego w ostatnich dniach nastąpił tak duży wzrost zakażeń? Minister zdrowia nie ma wątpliwości, że sami sobie jesteśmy winni. A konkretnie osoby, które bagatelizują epidemię.

Zmniejszone dystansowanie, brak maseczek, pewna beztroska i niestety wesela, imprezy rodzinne czy kluby, które nie powinny działać, a działają, to są ewidentne źródła, które rozsiewają koronawirusa - przyznał.

W Polsce od początku pandemii mamy 52 410 potwierdzonych przypadków. Do tej pory zmarło 1809 osób.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić