Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus w Polsce. Epidemiolog o prawdziwej liczbie chorych

114

W ostatnich dniach obserwujemy w wzrost liczby przypadków koronawirusa. Codziennie Ministerstwo Zdrowia informuje, że na COVID-19 zachorowało około 500-600 osób. Jednak zdaniem prof. Egberta Piaseckiego te dane są znacznie zaniżone.

Koronawirus w Polsce. Epidemiolog o prawdziwej liczbie chorych
(PAP, CHRISTOPHE PETIT TESSON)

Prof. Egbert Piasecki jest członkiem Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Naukowiec podzielił się swoimi obawami odnośnie do prawdziwych rozmiarów pandemii w Polsce w wywiadzie dla portalu Oława Nasze Miasto.

Koronawirus w Polsce. Ile osób naprawdę choruje na COVID-19?

Jak dowodzi prof. Piasecki, rzeczywista liczba chorych na COVID-19 jest 5- lub nawet 10-krotnie wyższa niż podaje Ministerstwo Zdrowia. Uważa, że codziennie koronawirusem zaraża się około 5 tysięcy mieszkańców Polski.

Eksperci uważają, że liczba naprawdę zakażonych jest 5 albo 10 razy większa od tej z oficjalnych statystyk – twierdzi prof. Piasecki w rozmowie z portalem Oława Nasze Miasto.
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus wciąż nie odpuszcza. Tak wygląda globalna sytuacja

Najwięcej przypadków zarażeń koronawirusem ma miejsce w województwie śląskim. Naukowiec zwraca uwagę, że główne ogniska COVID-19 w tym regionie stanowią zakłady pracy oraz wesela. Kładzie również nacisk na konieczność przestrzegania obowiązujących restrykcji, takich jak zasłanianie ust i nosa w komunikacji miejskiej i przestrzeni publicznej.

Prof. Egbert Piasecki poruszył także kwestię wesel. Zdaniem naukowca obecna dopuszczalna liczba gości – 150 osób – jest zbyt wysoka i powinna zostać zmniejszona do 50. Skrytykował również luzowanie przez rząd dotychczasowych obostrzeń.

Bezsensowna, absurdalna wręcz jest decyzja rządu o zmniejszeniu dystansu, jaki powinniśmy utrzymywać z 2 do 1,5 metra. (...) Po tym poluzowaniu ludzie w ogóle przestali przestrzegać jakichkolwiek dystansów. Na przykład w sklepach – cytuje prof. Piaseckiego portal.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić