Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Ile osób może przebywać w kościele? Nowe obostrzenia

10

18 października wypada pierwsza niedziela z nowymi obostrzeniami w kościołach. Dotyczą one zarówno żółtej, jak i czerwonej strefy. Jakich zasad powinni przestrzegać wierni?

Koronawirus w Polsce. Ile osób może przebywać w kościele? Nowe obostrzenia
Pierwsza niedziela z nowymi obostrzeniami (Pixabay)

Przede wszystkim w kościołach bezwzględnie trzeba zakrywać usta i nos. Wierni powinni również siadać tak, by zachowywany był bezpieczny dystans. Przed wejściem do świątyni warto zdezynfekować ręce.

W kościołach obowiązuje limit osób:

  • w strefie żółtej - 1 osoba na 4 metry kwadratowe,
  • w strefie czerwonej - 1 osoba na 7 metrów kwadratowych,

Te limity obowiązują już od soboty 17 października. Ta niedziela jest zatem pierwszą z nowymi obostrzeniami. Przypominają one te, które już wcześniej wprowadzano w kościołach. Wówczas też mieliśmy do czynienia z ograniczaniem liczby wiernych, nawet bardziej restrykcyjnym.

Koronawirus w Polsce. Dyspensa dla wiernych?

W związku z trudną sytuacją epidemiczną i nowymi obostrzeniami, w wielu miejscach w Polsce obowiązuje dyspensa od udziału w niedzielnej mszy świętej. Ustalane są jednak pewne warunki. Wierni co prawda nie muszą iść do kościoła, ale nakazuje się im duchowe uczestnictwo w nabożeństwie, chociażby za pośrednictwem transmisji telewizyjnych czy też internetowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić