Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Nici z polskiego leku na COVID-19? Powód jest błahy

68

Polscy badacze starają się opracować lek na koronawirusa. Okazuje się, że pojawił się problem, który wydaje się być błahy, ale niesamowicie mocno utrudnia pracę naukowców.

Koronawirus w Polsce. Nici z polskiego leku na COVID-19? Powód jest błahy
Problemy w walce o polski lek na koronawirusa (Pixabay)

Koronawirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Z dnia na dzień rośnie liczba osób zakażonych i zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W związku z powyższym, naukowcy z całego świata walczą o to, by jak najszybciej wynaleźć szczepionkę czy lek na koronawirusa. W te starania włączyli się również badacze z naszego kraju. Jakiś czas temu swój pomysł na lek przedstawiła lubelska firma Biomed.

Ten podmiot otrzymał nawet dofinansowanie z budżetu państwa. Naukowcy z Biomedu zamierzali działać na bazie osocza ozdrowieńców.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. "Dołek był w połowie kwietnia"

Koronawirus w Polsce. Problemy z polskim lekiem

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że eksperci z Biomedu natknęli się na przeszkodę, którą trudno jest im przeskoczyć bez pomocy innych. Chodzi o to, że do firmy wciąż nie dostarczono osocza - podaje "Rzeczpospolita".

Rozumiemy, że sytuacja jest dla wszystkich nowa. Do tej pory nie było procedur poboru osocza ozdrowieńców. Ale dziś trzeba działać w trybie pilnym i nadzwyczajnym powiedział w rozmowie z dziennikiem Marcin Piróg.

Warto odnotować, że zebrano już ponad 400 litrów osocza. Większość z tej puli poddano jednak procesowi, który wyklucza produkcję leku ze skoncentrowaną dawką immunoglobulin. A tylko środek z tym składnikiem mógłby pomóc chorym na COVID-19.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić