Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus w Polsce. Nie masz maseczki w sklepie? Kasjer może odmówić obsługi

69
Podziel się

Wiele osób kompletnie lekceważy przepis mówiący o obowiązku zakrywania twarzy w sklepach. Okazuje się, że kasjerzy mogą odmówić obsłużenia klientów bez maseczki.

Koronawirus w Polsce. Nie masz maseczki w sklepie? Kasjer może odmówić obsługi
W sklepach nadal trzeba zakrywać twarz (Getty Images)

Pojawiła się sprzeczność. Jeszcze niedawno Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji podawała, że "personel placówek handlowych nie jest upoważniony do egzekwowania noszenia maseczek przez konsumentów na terenie sklepów".

Teraz okazuje się, że jednak obsługa sklepu może odmówić obsłużenia klienta bez maseczki. Wskazuje na to art. 135 kodeksu cywilnego. Z jednej strony nakazuje on obsługiwanie klienta, ale z drugiej zostało w nim wyraźnie podkreślone, że są "uzasadnione przyczyny odmowy sprzedaży". Jedną z nich może być bez wątpienia brak maseczki.

Obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Właściciel lub obsługa sklepu powinni na to zareagować. Mogą też wezwać odpowiednie służby - powiedział rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez PAP.
Zobacz także: Szumowski o wyborach korespondencyjnych na Śląsku: " decyzje podejmuje PKW"

Koronawirus w Polsce. Andrusiewicz apeluje

Wojciech Andrusiewicz przypomniał, że wciąż trzeba osłaniać usta i nos w sklepach, galeriach handlowych czy pojazdach komunikacji miejskiej.

Jeżeli klient przyjdzie do sklepu bez maseczki, rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia tego klienta. Jeżeli nie będzie chciał się dostosować do obowiązku założenia maseczki, proponujemy nieobsługiwanie tego klienta, chociażby z troski o pozostałych klientów, którzy znajdują się w tym momencie sklepie - podkreślił przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(69)
Mall
rok temu
Zgodnie z art 135 nie może nie obsłużyć jeśli kupuje podstawowe rzeczy. W takim wypadku musi obsłużyć. Natomiast nie może obsłużyć tylko wtedy kiedy jest to dekoracja, towar zamówiony w przedsprzedaży bądź zagraża życiu lub zdrowiu. Tylko w takich przypadkach może odmówić, a jak jest podana cena i towar wyłożony to sprzedawca się naraża na karę, dotkliwa karę z art 135 kw jak i za art 32 Konstytucji.
gość
rok temu
Proszę droga redakcjo podać akt prawny, który uprawnia sprzedawcę do odmowy! Jest za to akt prawny, który tego zabrania. Ludzi naprawdę można zmanipulować, gdy nie znają prawa w swoim kraju.
Max
rok temu
Artykuł 135 kc jest uchylony a art 135 kw grozi karą grzywny za odmowę sprzedaży. Autor artykułu powinien być ukarany za świadome kłamanie. Pozdrawiam
j23
2 lata temu
2. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki na statkach powietrznych w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze. 3. Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku: 1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2, albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie; 2) dziecka do ukończenia 4. roku życia; 3) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;
vii
2 lata temu
Sorry, ale bylem dzisiaj w szpitalu wojewodzkim w Siedlcach i tam polowa PERSONELU nie nosila masek, pielegniarki, lekarze etc. Ten szpital zaslynal juz z zarazania pacjentow covidem, niczego sie nie nauczyli.Szok, skandal.
asddas
2 lata temu
Lepiej by doliczali 30zł do smutnych Pań i Panów i problem z głowy.
Marco
2 lata temu
Ale chyba nie trzeba zakładać maseczki w małym osiedlowym sklepiku?
Zofia
2 lata temu
pan Morawiecki wyraźnie powiedział, że to nie były zakazy tylko zalecenia
EjNo
2 lata temu
Artykuł traktuje o Kodeksie Cywilnym: ten artykuł został uchylony. Nie ma takiego. Ilu z Was to sprawdziło? A może pomyłka redaktora i chodziło o Kodeks Wykroczeń? A to prosze, oto paragraf: "Art. 135. KW Ukrywanie towaru przed nabywcą lub odmawianie jego sprzedaży Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny." A w którym miejscu rozporządzenie (z cytatu Ministra Zdrowia) traktuje o tym, że sprzedawca może odmówić sprzedaży z powodu braku maseczki? Bardzo chętnie się zapoznam...
Astma
2 lata temu
Choruje przewlekle na astmę oskrzelowa założenie maseczki jest dla mnie zagrożeniem życia jeżeli kierownik sklepu oraz kasjer wezmą odpowiedzialność za pogorszenie stanu zdrowia lub atak astmy to jak najbardziej
edyta
2 lata temu
Niezależnie od twojej teorii maskę masz nosić z godnie z nakazem.
Witek
2 lata temu
Czytając wypowiedzi komentatorów odnosi się wrażenie, że każdy z nich ma wykształcenie medyczne co najmniej na poziomie felczera,... wiadomo Polak, a jak Polak to katolik to nie dość, że wie więcej niż eksperci, to żyjąc w kraju, którego królem jest Jezus, jest pod szczególną ochroną i taka pandemia to może być problemem dla świata, ale przecież nie dla Polski, prawda?
Marko
2 lata temu
Na spotkaniach przed wyborami jest bardzo duzo ludzi tam prawie nikt nie ma maseczki czy kogos to interesuje a moze tam nie ma wirusa
NIC DODAĆ
2 lata temu
LIDL WARSZAWA, PRZY UNIECHOWSKIEGO, SOBOTA POPOŁUDNIE, PANI ZA KASĄ NR 3 BEZ MASECZKI, KLIENCI TEŻ.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić