Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Tarcza antykryzysowa 3.0. Nowe propozycje rządu. Dotyczą ZUS, pracy zdalnej i emerytur

30

Coraz więcej wiadomo o nowych przepisach antykryzysowych. Rząd planuje wprowadzenie nowej opłaty, chce szukać oszczędności w ZUS-ie oraz rozszerzyć listę podmiotów, które zostaną zwolnione ze składek. Mówi się też o dodatku dla osób pracujących zdalnie oraz sposobie wyliczania emerytur.

Poznaliśmy niektóre propozycje, jakie znalazły się w tarczy antykryzysowej 3.0
Poznaliśmy niektóre propozycje, jakie znalazły się w tarczy antykryzysowej 3.0 (PAP)

Kontrowersyjne przecieki. Na początku tygodnia media obiegła informacja, że w nowej specustawie, w ramach pomocy dla firm, dotkniętych wywołanym koronawirusem kryzysem, znajdą się zapisy godzące w prawa pracowników. Mówiono m.in. o możliwości rozwiązywania umów o pracę za pomocą wiadomości e-mail, przymusowym wysyłaniu pracowników na urlopy wypoczynkowe, oraz obniżaniu im pensji o 10 proc. Informacjom tym zaprzeczył rzecznik rządu Piotr Muller.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Nowa opłata. Kto na niej skorzysta?

Według doniesień Money.pl, przepisami nowelizacji rząd ma zamiar nałożyć nową opłatę na streamingowych gigantów. Mają oni podzielić się swoimi przychodami w wymiarze 1,5 proc. Chodzi o platformy takich gigantów jak m.in. Netflix, Amazon Prime Video, czy Apple+. Zapłacić mają też inni gracze, w tym CDA.pl, Ipla (Polsat) oraz Player.pl (TVN).

Kto skorzysta na nowej opłacie? Beneficjentem środków pozyskanych od podmiotów dostarczających audiowizualne usługi medialne na żądanie ma być Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF). Uzyskane tym sposobem wsparcie, ma zamknąć się w kwocie 15 mln zł w tym roku. W przyszłym może to być nawet 20 mln zł.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Rząd szuka oszczędności w ZUS-ie

Poza dodatkowymi opłatami rząd szuka także możliwości oszczędzania. Propozycja by zrezygnować z papierowych listów wysyłanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych trafiła właśnie do Sejmu. Rząd Mateusza Morawieckiego proponuje pełną elektronizację korespondencji. Jak wiadomo ZUS co roku rozsyła 19 mln przesyłek, w których informuje podatników o zgromadzonych na ich kontach środkach i wysokości przewidywanej emerytury. Według propozycji, listy otrzymywałby tylko te osoby, które specjalnie to zastrzegą.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

Tarcza antykryzysowa 3.0. Dodatek dla osób pracujących zdalnie

Do informacji o takim wsparciu dotarł z kolei "Fakt". Według jego doniesień, jeżeli pracodawca nie zapewni pracownikowi odpowiednich narzędzi do pracy zdalnej, ten będzie mógł ubiegać się o dodatek finansowy w wysokości 100 zł. Jako przykład podawana jest sytuacja, w której pracownik pracuje zdalnie za pomocą prywatnego komputera.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Zwolnienie ze składek ZUS dla większej grupy przedsiębiorców

Nową specustawa rząd PiS chce rozszerzyć listę podmiotów gospodarczych, które będą mogły zostać zwolnione ze składek ZUS. Rozwiązanie ma być dostępne dla tych, których w poprzednich tarczach pominięty. Są to m.in. sklepy spożywcze, kosmetyczki, czy fryzjerzy.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Koniec problemu czerwcowych emerytur

Tarcza 3.0 zawiera też propozycję zmiany w funduszu alimentacyjnym. Chodzi o zasady naliczania tzw. czerwcowych emerytur. Dotychczas było tak, że osoby, które wnioski o świadczenie składały w czerwcu, otrzymywały niższe świadczenie niż inni. Problem ten dotykał tysięcy Polaków. Teraz rząd planuje wyjść im naprzeciw. Nowelizacja tarczy antykryzysowej przewidują, że w przypadku czerwcowych wniosków do ustalenia wysokości emerytury będą wykorzystywane zasady funkcjonujące w maju bieżącego roku. Ale tylko w przypadku jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić