Koronawirus w Polsce. W Zakopanem dzieci nie wrócą do szkół pierwszego września

13

Jak poinformował Urząd Miasta Zakopane, ze względu na rozwój sytuacji epidemiologicznej w regionie, zajęcia stacjonarne w zakopiańskich szkołach rozpoczną się dopiero 28 września. Do tego czasu uczniowie będą odbywać naukę zdalną.

Koronawirus w Polsce. W Zakopanem dzieci nie wrócą do szkół pierwszego września
Zdjęcie ilustracyjne (PAP)

Jak czytamy na stronie miasta, decyzję o przesunięciu zajęć stacjonarnych w szkołach podjęto ze względu na specyficzny charakter regionu, gdzie wciąż trwa sezon turystyczny generujący duży przepływ osób. Dla wielu mieszkańców wrzesień, po szczycie sezonu jest okresem urlopów i wyjazdów.

"Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci, młodzieży i nauczycieli, podjęliśmy więc decyzję o przeniesieniu rozpoczęcia zajęć stacjonarnych w zakopiańskich szkołach na dzień 28 września. Od dnia 1 września, przez niemal cały miesiąc, zajęcia będą się odbywały w formie zdalnej" - czytamy na stronie miasta.

Podkreślono, że decyzja ta była szeroko konsultowana ze środowiskiem zakopiańskich dyrektorów, nauczycieli, lekarzy i rodziców. "Powrót do szkoły 1 września może skutkować gwałtownym wzrostem zachorowań, a tym samym paraliżem całego systemu edukacji w naszym mieście"

Miasto Zakopane przypomina, że 28 września rozpocznie nowy rok szkolny w maksymalnym rygorze sanitarnym. Każda placówka dysponować będzie środkami ochrony osobistej - maseczkami, płynami do dezynfekcji rąk, rękawiczkami i przyłbicami oraz środkami do dezynfekcji powierzchni. W każdej szkole i przedszkolu wydzielone zostanie pomieszczenie, tzw. izolatka, która będzie wykorzystana w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

Reżim sanitarny

We wszystkich placówkach wprowadzony został rygorystyczny reżim sanitarny, który wprowadza m.in. ograniczenie przebywania rodzicom/opiekunom uczniów na terenie budynku oraz zakaz organizowania apeli, uroczystości szkolnych i grupowych wyjść na przerwy.

Zaleca się, aby uczniowie nie wychodzili poza teren szkoły w godzinach sprawowania nad nimi opieki. Posiłki spożywane będą przez uczniów w klasach, co zapobiec ma gromadzeniu się uczniów w ogólnodostępnych przestrzeniach.

Jak dodaje miasto gminne przedszkola będą funkcjonować bez przeszkód, z zachowaniem rygoru sanitarnego.

Zobacz także: Powrót do szkoły. Ekspert ostrzega przed koronawirusem. "To jest jak z wejściem na lód"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić