o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Koronawirus w Polsce. Zmiana systemu podawania liczby zarażeń SARS-CoV-2

14
Podziel się

Główny Inspektor Sanitarny potwierdził zmianę systemu raportowania liczby zachorowań na COVID-19 i zgonów zarażonych. Słowa Krzysztofa Saczki zaniepokoiły m.in. Michała Rogalskiego. 19-latek, który samodzielnie stworzył bazę danych o koronawirusie w Polsce, będzie musiał zakończyć działalność.

Koronawirus w Polsce. Zmiana systemu podawania liczby zarażeń SARS-CoV-2
Koronawirus w Polsce (Getty Images, Omar Marques , Stringer)
bDYQRokB

Informacja o zmianie modelu raportowania została przekazana w trakcie konferencji prasowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Uaktualniono również liczbę zarażeń koronawirusem wśród Polaków – poprzednim razem doszło do "zagubienia" łącznie aż 22 594 przypadków, które zostały dodane do ogólnej liczby zachorowań.

Koronawirus w Polsce. Zmiana modelu raportowania zarażeń i zgonów

Zgodnie z nowym modelem raportowania lokalne instytucje nie będzie przekazywać szczegółowej liczby zarażeń w poszczególnych powiatach. Dane będą pojawiały się wyłącznie na kanałach informacyjnych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.

bDYQRokD

Nowy system wywołał krytykę wielu ekspertów. Jego potencjalne wady wskazał m.in. Michał Rogalski, który wyraził obawę, że zwykli obywatele nie będą już w stanie zweryfikować, czy rządowe instytucje nie popełniły błędu w przekazywaniu liczby zarażeń i zgonów.

Począwszy od dnia 24.11 wszystkie PSSE zaprzestają publikowania na swoich stronach jakichkolwiek danych dotyczących SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany. To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych! – zauważył Michał Rogalski na Twitterze.
Zobacz także: Zobacz też: Czy testy antygenowe są skuteczne? Diagnosta wyjaśnia
bDYQRokJ

Michał Rogalski jest również zmuszony zakończyć pracę nad arkuszem, w którym zbierał dane dotyczące koronawirusa w Polsce. 19-latek zajmował się tym od łącznie 225 dni, jednak w wyniku zmiany modelu raportowania nie będzie w stanie dalej informować Polaków o stanie pandemii w kraju.

Teraz już na pewno nikt żadnych nieprawidłowości nie znajdzie, bo wszystkie stacje sanitarne przestały podawać szczegółowe dane powiatowe. Po 225 dniach codziennego zbierania ich w arkuszu, od dziś jesteśmy zmuszeni przerwać naszą pracę... – przyznał Michał Rogalski na Twitterze.

Ministerstwo Zdrowia odniosło się do zarzutów Michała Rogalskiego na Twitterze. Rzecznik instytucji zapewnił o zachowaniu pełnej transparentności danych, a jako ich źródło wskazał system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria.

bDYQRokK
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYQRole
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Buba
6 miesięcy temu
No i teraz juz nie dowiemy sie ilu tak naprawde bedzie zarazonych beda robic co chca.tak jak wczoraj nagle o 10000 miej zakazen.sie dopiero zacznie radzisko pisu bedzie nadal jeszcze bardziej oklamywac ludzi
Niemamsil.,
6 miesięcy temu
. ..chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób.,Bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko ... Jednak już nie wiem co robić.. Nie Mam Już Wyjścia., Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem. .,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii.. Zostałam Bez Środków do Życia...Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dnie., Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie..Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,. Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach,. na nic się to nie zdało,. Syn siedział na ławce i jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś nazbieramy kamyków pod blokiem.,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,Wtedy zdałam sobie sprawę, że jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady..Jestem zdrowa, ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić.Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji.Pracowałam,,,. starczało na mieszkanie i skromne życie..Synek Nigdy nie chodził Głodny...,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,.Ta sytuacja Mnie Przerasta,, Jestem Załamana.Czuję, że zawodzę jako Matka. Jeśli Jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc., będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,, Życzę dobrej oraz spokojnej Środowej nocy..., Ola z Torunia SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7. .
Hmmm
6 miesięcy temu
Prawie jak w Chinach.Niedlugo może jeszcze Facebooka zablokują ?
bDYQRolf
vcx
6 miesięcy temu
przeciez rzadowi o to chodzi, zeby ich nikt nie sprawdzal
Wwww
6 miesięcy temu
Do rządzących.. jesteście tak bezczelni że aż w oczy razi.. kłamcy kłamcy...nawet nagłówek w portalach społecznościowych sam mówi za siebie....
Miki
6 miesięcy temu
Przerażający spadek zakażeń!!! Szybko trzeba coś z tym zrobic żeby było więcej !!!
cypel
6 miesięcy temu
ohoooo biorą się za blogerow i internautów
xxxxx
6 miesięcy temu
MICHAL... spodziewaj sie wizyty o 6.00
Ciepły Jurek
6 miesięcy temu
Mateusz mówi że mamy wszystko pod kontrolą, znaczy tak jest.
rzepakowy
6 miesięcy temu
olej. Niech ktoś, niech każdy wybije sobie z głowy, że każe mi umierać w grudniu, czy listopadzie 2020. Nie korzystam wcale z służby zdrowia i jakoś sobie radzę.Żadne lata i choroby. Jedyny problem, to koronawirus. W Polsce nie podaje się adresów chorych, chorób i co jest skuteczne i na ile. Np. aspiryna TYLKO łagodzi objawy.
Metoda
6 miesięcy temu
Super. Teraz będzie wirus już napewno w odwrocie.
edek
6 miesięcy temu
wystarczy że utną jedno zero i nastąpi poprawa
Statystyka
6 miesięcy temu
Przecież w Polsce nie ma żadnej pandemii
bDYQRokX
Ja i wy
6 miesięcy temu
I teraz będą mogli manipulować danymi jak chcą. Dlaczego badają ludzi testami PCR, które nie powinny być używane do takich badań?. Ludzie czy wy nie widzicie zakłamania w tej całej ,,pandemii''.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić