o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Koronawirus. W tych miejscach może zabraknąć łóżek dla pacjentów

0
Podziel się

W ostatnich dniach notujemy niepokojąco wysokie wzrosty zakażeń koronawirusem. Wobec tego pojawiły się obawy o to, że w szpitalach może zabraknąć miejsc. Czy rzeczywiście taki scenariusz jest możliwy?

Koronawirus. W tych miejscach może zabraknąć łóżek dla pacjentów
W niektórych szpitalach może zabraknąć miejsc (Pixabay)
bDYjGhnp

MondayNews podaje, że w Polsce dla pacjentów chorych na COVID-19 zabezpieczono ok. 6 tysięcy miejsc w szpitalach wielospecjalistycznych oraz na oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych. Zdaniem ekspertów to powinno wystarczyć, zważając na dotychczasowy rozwój epidemii. W połowie września br. hospitalizowano około 2 tysiące osób. Ale sytuacja w poszczególnych częściach kraju jest zróżnicowana.

Regiony mają do dyspozycji zazwyczaj po kilkaset łóżek. Ich liczba jest na bieżąco dostosowywana do aktualnych potrzeb i sytuacji.

bDYjGhnr
Widzieliśmy, że sporo zachorowań było na Śląsku, a później w statystykach przodowała Małopolska. W szpitalu w Krakowie szybko przybywało pacjentów. Ale władze na szczeblach samorządowych też potrafią rozwiązywać takie sytuacje, zwiększając liczbę miejsc - mówi Wojciech Bociański, ekspert BCC ds. służby zdrowia, cyt. przez MondayNews.

Koronawirus w Polsce. Gdzie może zabraknąć łóżek?

Znaczące wzrosty zakażeń COVID-19 doprowadziły do tego, że zaczęto się obawiać, że w szpitalach zabraknie wolnych miejsc. Czy rzeczywiście możliwy jest taki scenariusz?

Najbardziej narażone na ewentualne zatory są te najbiedniejsze i najbardziej zaludnione [miejsca - przyp. red.]. Najtrudniejszą sytuację mają więc obszary o dużej ruchliwości społecznej jak Mazowsze i Śląsk. Jednak są to mało precyzyjne dane - zauważa dr Stanisław Maksymowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
bDYjGhnx
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Będą kolejne obostrzenia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYjGhnS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić