Koronawirus. Zagrożenie również dla psychiki. "Pierwsza taka sytuacja od 100 lat"

376

Przebywanie w izolacji doskwiera ostatnio wielu z nas. Naukowcy alarmują, że trudna sytuacja spowodowana pandemią przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Międzynarodowy zespół badawczy postanowił zająć się tym problemem, by odpowiedzieć na pytanie, jak poradzić sobie w tym trudnym czasie.

Koronawirus zagrożeniem dla zdrowia psychicznego
Koronawirus zagrożeniem dla zdrowia psychicznego (Getty Images)

Pandemia koronawirusa wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie fizyczne i gospodarkę. Eksperci informują także o skutkach, takich jak obniżenie sprawności i odporności psychicznej. Międzynarodowy zespół badawczy DynaMORE postanowił zająć się tematem.

Projekt DynaMORE zakłada współpracę wielu ośrodków naukowych z sześciu państw. Naukowcy postanowili wykorzystać swoją wiedzę, by wyciągnąć wnioski z trwającego kryzysu. Badanie ma odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób ludzie dostosowują się do niesprzyjających okoliczności życiowych i stresu oraz jakie czynniki chronią ich przed rozwojem zaburzeń psychicznych związanych ze stresem.

Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, gdzie wszyscy doświadczamy podobnego stresora. Badania wskazują, że nawet z traumatycznych sytuacji do 60 proc. osób wychodzi bez większych problemów zdrowotnych. Nasze badanie pozwoli zobaczyć, jakie strategie są skuteczne i jakie czynniki pomagają - mówi psycholog Aleksandra Uściłko, członkini projektu z ramienia Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z o2.

Koronawirus zagrożeniem dla zdrowia psychicznego. Na czym polega problem?

Pojawienie się koronawirusa nagle zmieniło nasze codzienne funkcjonowanie. Nowa sytuacja wywołała wiele negatywnych skutków, jak pogłębienie zaburzeń psychicznych. Eksperci apelują, by w tym czasie ze szczególną troską podejść do swojego zdrowia psychicznego.

Pojawienie się pandemii przede wszystkim podniosło poziom lęku. Martwimy się o bliskich, o siebie, a także o skutki gospodarcze – utratę pracy, problemy finansowe. To niewidzialny wróg, więc nie wiemy, jak z nim walczyć, co też podnosi poziom lęku. Taka sytuacja pojawiła się pierwszy raz od stu lat, do tej pory pandemia tak mocno nas nie dotknęła - wyjaśnia psycholog.

Istnieją jednak sposoby, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Ten wyjątkowy czas warto wykorzystać na refleksję nad własnymi priorytetami czy wzmocnienie relacji z bliskimi. Dobrze być wyrozumiałym wobec siebie i dać sobie czas na dostosowanie do nowych warunków.

Bądźmy wyrozumiali dla siebie i dla innych. Wielu z nas będąc w domu ma poczucie, że musi być bardziej produktywnym, zorganizowanym, w końcu ma czas. Tymczasem ilość zadań wcale się nie zmieniła, utrudniły się tylko warunki. Współpracownicy zrozumieją obecność psa czy domowników w tle. Nie dokładajmy więc sobie presji - dodaje Aleksandra Uściłko.

Zespół DynaMore Warszawa prosi o pomoc w dalszym badaniu. Pod zamieszczonym na dole linkiem można wypełnić ankietę.

Zwracamy się więc do Was z prośbą - niezależnie od wieku, zawodu czy płci - o poświęcenie kilkunastu minut swojego czasu na wypełnienie naszej ankiety znajdującej się w linku poniżej. Dzięki niej dowiemy się, jak czuje się nasze społeczeństwo i czy możemy jakkolwiek to poczucie polepszyć - czytamy na profilu zespołu DynaMore Warszawa.

Do udziału w badaniu zapraszamy TUTAJ.

Zobacz także: Koronawirus a grypa. Podobieństwa i różnice

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić