Koszmar. "Czarne niebo" nad Syberią. Jest apel do Putina

Mieszkańcy Kuzbasu, jednego z największych zagłębi węglowych w Rosji, zmagają się z fatalnym zanieczyszczeniem powietrza. Jest ono szczególnie dotkliwe dla dzieci, dlatego zwróciły się one do rosyjskich władz. W emocjonalnym nagraniu mówią, że "nie mogą oddychać", a "bałwan robi się szary".

Koszmar. "Czarne niebo" nad Syberią. Jest apel do Putina
Kopalnia węgla w Kemerowie. W regionie ogłoszono alarm w związku z "czarnym niebem", a dzieci zaapelowały do Władimira Putina (Getty Images, TASS)

Mieszkańcy Kuzbasu alarmują ws. tzw. "czarnego nieba", który charakteryzuje się fatalną jakością powietrza. Takie zanieczyszczenie utrzymuje się nad regionem od ponad czterech tygodni.

Emocjonalne nagranie dzieci Syberii. "Krzyk o pomoc"

Dzieci i młodzież w mieście Minusińsk, na południe od regionu Krasnojarsk, nagrały filmik, w którym zwracają się do prezydenta Putina i rosyjskiego rządu. Dzieci błagają władze o pomoc w poprawie jakości powietrza w mieście.

Jak mówią, zwracają się do rządu z "krzykiem o pomoc". - Nie możemy oddychać. Pył i dym na ulicach utrzymuje się przez większą część roku. Pomóżcie nam rozwiązać główny problem Minusińska! - słyszymy w nagraniu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Chcę iść na spacer, ale nie mogę"

Dzieci opisują różne problemy, które dotknęły je przez "czarne niebo". Jeden z chłopczyków opisuje, że przez zanieczyszczenie powietrza nie mogą wyjść na zewnątrz w przedszkolu. Dziewczynka dodaje, że czuje pył i dym w płucach i nie może oddychać.

Chcę iść na spacer, ale nie mogę przez zanieczyszczone powietrze - dodaje kolejna.
Chcę bawić się na śniegu, ale jest brudny. Ulepiony przeze mnie bałwan jest szary, a nie biały - mówi inna.

Pod nagraniem, którym podzielił się portal "The Siberian Times", pojawiają się ironiczne komentarze. - Przepraszam chłopaki i dziewczyny, Putin jest zbyt zajęty grożeniem i zastraszaniem sąsiada Rosji, by zawracać sobie głowę takimi rzeczami - pisze internauta.

Alarmy pogodowe w wielu miastach

Władze w ośmiu miastach Kuzbasu wydały ostrzeżenia o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia powietrza. Jak podaje agencja RIA Nowosti, alert "czarnego nieba" został wprowadzony również w trzecim co do wielkości mieście Rosji, Nowosybirsku, a także w pięciu sąsiednich miastach syberyjskich i dwóch miastach na wschodzie w republice Chakasji.

Wpływ na fatalną sytuację ma też to, że w tym regionie utrzymuje się przeważnie sucha, ale mroźna pogoda, a jednocześnie w regionie praktycznie nie występuje wiatr, który najczęściej pomaga walczyć ze smogiem.

Zobacz także: Putinowi chodzi tylko o panikę? Ekspertka o Europie Zachodniej
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić