"Czarne niebo" nad Syberią. Ogłosili alarm. Zdjęcia mówią wszystko

Mieszkańcy Kuzbasu, największego zagłębia węglowego w Rosji, od czterech tygodni zmagają się z fatalnym zanieczyszczeniem powietrza. Mówią o "czarnym niebie", z którego leci pył utrudniający oddychanie. Władze ogłosiły alarm.

"Czarne niebo" nad Syberią. Ogłosili alarm. Zdjęcia mówią wszystko
Kopalnia węgla w Kemerowie. W regionie ogłoszono alarm w związku z "czarnym niebem" (Getty Images, Maxim Kiselev)

Kuzbas od dawna jest regionem ze słabą ekologią ze względu na dużą liczbę przedsiębiorstw wydobywczych i chemicznych, ale w ostatnich tygodniach sytuacja jeszcze się pogorszyła. Mieszkańcy alarmują, że od czterech tygodni trwa okres tzw. "czarnego nieba", charakteryzujący się fatalną jakością powietrza.

Mieszkańcy Kemerowa, stolicy Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego, skarżą się na duże problemy z oddychaniem i mówią o wyraźnym zapachu dymu, który utrzymuje się przez cały czas.

Na zdjęciach, które pojawiły się w mediach społecznościowych, widać, jak pył z fabryk osiada wszędzie, gdzie się da — nawet śnieg ma czarny kolor. Władze w ośmiu miastach regionu wydały ostrzeżenia o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia powietrza.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Alert wprowadzono w wielu miastach regionu

Jak podaje agencja RIA Nowosti, alert "czarnego nieba" został wprowadzony również w trzecim co do wielkości mieście Rosji, Nowosybirsku, a także w pięciu sąsiednich miastach syberyjskich i dwóch miastach na wschodzie w republice Chakasji.

W związku z "czarnym niebem" władze zadecydowały o ograniczeniu emisji z fabryk w Nowosybirsku o 15-20 proc. Zanieczyszczenie powietrza nie jest jednak czymś nowym dla miast przemysłowych na Syberii.

Najbardziej zanieczyszczony region

Wpływ na fatalną sytuację ma też to, że w tym regionie utrzymuje się przeważnie sucha, ale mroźna pogoda, a jednocześnie w regionie praktycznie nie występuje wiatr, który najczęściej pomaga walczyć ze smogiem.

W ubiegłym roku Rosyjska Akademia Nauk odnotowała wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w 23 miastach Syberyjskiego Okręgu Federalnego. Ustalono wówczas, że 78 proc. z dwudziestu najbardziej zanieczyszczonych miast Rosji znajduje się na Syberii. Sprawia to, że w tym regionie częściej występują wady wrodzone u dzieci i choroby nowotworowe.

Zobacz także: Rosja wysyła okręty na Morze Czarne. Gen. Bieniek: to niepokojący sygnał
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić