aktualizacja 

Koszmar na Tajwanie. Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 25 lat

10

W środę Tajwan nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera. To najsilniejsze tego typu zjawisko od 25 lat. Ziemia zatrzęsła się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Początkowe komunikaty mówiły o jednej ofierze śmiertelnej. Na tę chwilę wiadomo, że zginęły już co najmniej cztery osoby. Pod gruzami nadal znajdują się ludzie.

Koszmar na Tajwanie. Najsilniejsze trzęsienie ziemi od 25 lat
Trzęsienie ziemi na Tajwanie (X)

US Geological Survey donosi, że trzęsienie ziemi miało miejsce w środę (3 kwietnia) o godzinie 7:58 czasu lokalnego (godz. 1:58 w Polsce). Doszło do niego 18 kilometrów na południe od miasta Hualien i na głębokości 34,8 km. Później nastąpiło kilka silnych wstrząsów wtórnych, które były odczuwalne na całej wyspie.

Tajwańska Narodowa Agencja Pożarna podała, że w trzęsieniu ziemi zginęły co najmniej cztery osoby, a 57 zostało rannych. Do zgonów doszło w hrabstwie Hualien, a jedną z ofiar śmiertelnych jest turysta. Służby nadal zbierają informacje na temat poszkodowanych.

Według tajwańskich urzędników, pojawiły się też rozległe zniszczenia: ludzie zostali uwięzieni w zawalonych budynkach w hrabstwie Hualien, tysiące domów zostało pozbawionych prądu, a główna autostrada wzdłuż wschodniego wybrzeża została zamknięta dla ruchu z powodu osunięć ziemi i obrywów skał - podaje CNN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tygrysy rzuciły się sobie do gardeł. Turysta pokazał nagranie z wycieczki

Do końca tygodnia spodziewane są potężne wstrząsy wtórne o sile do 7 w skali Richtera. Środowe trzęsienie sprawiło, że wydano ostrzeżenia przed tsunami dla Tajwanu, południowej Japonii i Filipin. Nieco później zostały one jednak zniesione.

Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Zawaliło się co najmniej 26 budynków

Centrum Dowodzenia Kryzysowego przekazało, że podczas trzęsienia ziemi zawaliło się co najmniej 26 budynków.

Są doniesienia o ludziach uwięzionych w siedmiu budynkach - podano.

Trwają działania ratunkowe. Do akcji wkroczyło m.in. wojsko. Część osób uwięzionych pod gruzami budynków udało się już uratować.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić