Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Krater na rosyjskim lotnisku. Spektakularny efekt ataku

Ukraińska armia dokonała w sobotę (08.06) spektakularnego ataku na rosyjskie lotnisko wojskowe w Achtubińsku. Podczas efektownego nalotu dronami, Ukraińcy zniszczyli nowoczesny myśliwiec Su-57. Dodatkowo znacznie uszkodzili główną płytę lotniska.

Krater na rosyjskim lotnisku. Spektakularny efekt ataku
Zdjęcie satelitarne ukazujące zniszczenia na rosyjskim lotnisku (X)

Służby ukraińskie podały, że w ostatnią sobotę (08.06) dokonały zmasowanego ataku na lotnisko wojskowe w Achtubińsku na terenie Federacji Rosyjskiej. Według informacji przekazanych przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) w akcji wykorzystano drony krajowej produkcji.

Sam atak był niezwykle spektakularny, a jego skutki z pewnością zabolą Rosjan. Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły Su-57. To ultranowoczesny samolot bojowy, który może działać na zróżnicowanych płaszczyznach, przy obniżonej wykrywalności przez radary przeciwnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 07.06

Su-57 są sporadycznie używane do walki z ukraińskim wojskiem. Rosjanie wyraźnie chcieli oszczędzać będące w użyciu od 2020 roku samoloty. Atak ukraińskich dronów musi jednak zredukować ich plany, dotyczące użycia tych niebezpiecznych myśliwców.

Krater na lotnisku. Ukraińcy zniszczyli wojskowy obiekt

Jednak zniszczenie Su-57 to niejedyny sukces ukraińskiej armii. Jak pokazują zdjęcia satelitarne, efektem bombardowania lotniska jest znaczne uszkodzenie jego infrastruktury. Na płycie wojskowego obiektu pojawił się niewielki krater.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Trzeba przyznać, że Rosjanie błyskawicznie zareagowali na atak Ukrainy, próbując ukryć jego skutki. Jak informuje we wpisie na X Anton Heraszczenko, "Rosjanie mogli zakryć uszkodzone części nowoczesnego myśliwca, używając do tego plandeki". Ślad widoczny po wybuchu znajduje się właśnie za zniszczonym samolotem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić