Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Ukraińcy chcieli uciec przed poborem do wojska. Udawali żołnierzy

Grupa ukraińskich poborowych próbowała uciec przed obowiązkową służbą wojskową w Ukrainie. Mężczyźni postanowili zbiec z kraju, wykorzystując do tego ciężarówkę przypominającą militarny pojazd. Plan spełzł na niczym, bo Ukraińców zatrzymały węgierskie służby graniczne.

Ukraińcy chcieli uciec przed poborem do wojska. Udawali żołnierzy
Ukraińska ucieczka niedoszłych poborowych. Udawali żołnierzy (t.me, VGlagola)

W związku z wojną z Rosją, ukraińskie wojsko ogłosiło powszechną mobilizację. Wszyscy mężczyźni, którzy osiągnęli wiek 25 lat, zobowiązani są do zgłoszenia się do jednostki, w celu przejścia obowiązkowej służby wojskowej.

Władze w Kijowie przewidziały, że okres poborowy ma trwać łącznie trzy lata. Przez ten czas wojskowy może działać na froncie, albo pomagać na tyłach. Ukraińscy wojskowi nie ukrywają, że pracy dla żołnierzy z poboru jest mnóstwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 09.05

Ukraińcy próbowali uciec przed wojskiem. Nie udało się

Niektórzy unikają jednak obowiązkowej służby wojskowej. Przykładem jest grupa ukraińskich poborowych, którzy postanowili uciec z Ukrainy w niezwykle pomysłowy sposób. Mężczyźni wpadli na pomysł użycia ciężarówki, która do złudzenia przypomina pojazdy wojskowe. Do zdarzenia doszło wczoraj (09.06) na Zakarpaciu.

Belsat.eu podaje, że to najczęściej wybierany region przez poborowych, którzy starają się uniknąć obowiązkowej służby wojskowej.

Warto wspomnieć, że mężczyźni nie tylko podróżowali samochodem stylizowanym na wojskowy, ale mieli nawet dla niepoznaki ukraińskie mundury. Pojazd jechał lasem, unikając publicznych dróg na Węgrzech. Służby ukraińskie, które wykryły próbę ucieczki, podkreślają, że nie była to jednak dezercja.

Niestety dla uciekinierów, próbę (w porozumieniu z ukraińskimi pogranicznikami) udaremnili węgierscy strażnicy graniczni. Jak poinformowała agencja UNIAN, łącznie na terenie Unii Europejskiej zatrzymano 32 obywateli Ukrainy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić