aktualizacja 

Ksiądz i 13-latka. Nowy wyrok sądu

1091

Ksiądz Michał P. był oskarżony o doprowadzenie nastolatki do obcowania płciowego i poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał go na trzy lata bezwzględnego więzienia.

Ksiądz i 13-latka. Nowy wyrok sądu
Ksiądz oskarżony o współżycie z 13-latką. Jest wyrok sądu. Zdj. ilustracyjne (Pixabay)

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu o przestępstwie, złożonym w czerwcu 2019 r. do prokuratury w Kielcach przez delegata tamtejszego biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. Z treści zawiadomienia wynikało, że do przestępstwa doszło na terenie parafii w Koniecpolu, dlatego sprawę przekazano do prokuratury w Myszkowie.

34-letni duchowny usłyszał dwa zarzuty - doprowadzenia jesienią 2013 r. trzynastoletniej wówczas dziewczynki do obcowania płciowego i poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Podejrzany podczas śledztwa nie przyznał się do winy. Biegli uznali natomiast w tym czasie, że ksiądz był poczytalny.

Jak podkreśla "Gazeta Wyborcza", w połowie 2019 r. po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o przestępstwach seksualnych duchownych kuria biskupia w Kielcach złożyła do tamtejszej prokuratury zawiadomienie o pięciu takich przypadkach na swoim terenie. Jedno z nich dotyczyło Michała P.

Wszczęto też postępowanie kanoniczne, które w I instancji skończyło się wydaleniem ze stanu kapłańskiego. Ksiądz odwołał się do Watykanu. Ostatecznie dekretem papieskim został uniewinniony. Potem był przerzucany z parafii do parafii w diecezji kieleckiej.

Jedna sprawa, dwa wyroki sądu

Proces przed Sądem Rejonowym w Myszkowie toczył się przy zamkniętych drzwiach. Uznano winę duchownego i nieprawomocnym wyrokiem skazano go na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Wymierzono 7,5 tys. zł grzywny. Ponadto duchowny miał dożywotni zakaz wykonywania zawodów związanych z młodocianymi.

Po apelacji prokuratora i obrońcy 18 października 2022 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał prawomocny wyrok. Uznał, że wyrok pierwszej instancji był niewspółmiernie niski do winy oskarżonego. Skazał duchownego na trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności i podniósł kwotę zadośćuczynienia dla pokrzywdzonej do 30 tys. zł.

Nie są wiarygodne wyjaśnienia oskarżonego, że dziewczyna była rozwiązła, chodziła na dyskoteki, szukając partnerów seksualnych - tłumaczyła sędzia Monika Maciążek, którą cytuje "Gazeta Wyborcza".
Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić