Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Ksiądz pedofil nie chce przeprosić ofiar. Ma nakaz sądowy

328
Podziel się:

Ksiądz pedofil Andrzej Srebrzyński pomimo wyroku sądu wciąż nie przyznaje się do winy i nie chce przeprosić swoich ofiar. W latach 80. wykorzystywał seksualnie Marka Mielewczyka, bohatera filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

Ksiądz pedofil nie chce przeprosić ofiar. Ma nakaz sądowy
Marek Mielewczyk na ogłoszeniu wyroku. (PAP, Adam Warżawa)

Marek Mielewczyk, bohater filmu "Tylko nie mów nikomu", w latach 80. był ministrantem. Miał zaledwie 12 lat kiedy ksiądz Andrzej Srebrzyński zaczął go wykorzystywać seksualnie. W 2014 roku do sądu trafił pozew w tej sprawie.

Ksiądz pedofil nie chce przeprosić

Pięć lat później Sąd Apelacyjny w Gdańsku zadecydował o formie zadośćuczynienia. Marek Mielewczyk otrzymał 400 tys. złotych. Ponadto ksiądz, który go wykorzystywał, miał go przeprosić.

13 sierpnia w Sądzie Rejonowym w Świeciu odbyła się rozprawa, na której miał przeprosić mężczyznę. Jednak ani Srebrzyński, ani jego pełnomocnik nie pojawili się w sądzie. Jak podaje Onet, duchowny został już skazany wyrokami kanonicznym i karnym, ale wciąż nie przyznaje się do winy.

Zobacz także: "Zabawa w chowanego". Co z komisją ds. walki z pedofilią? "To nie jest kwestia złej woli"
Ten człowiek po raz kolejny nie przyznaje się do popełnionej winy. W stosunku do mnie, ale też innych ofiar to wyraz znieczulicy i arogancji z jego strony. Po raz kolejny Srebrzyński potraktował nas jak śmieci. Po tych wszystkich latach, kiedy walczę o sprawiedliwość i po tej całej korespondencji, którą w tym czasie ja i mój adwokat otrzymaliśmy od tego człowieka to obrzydliwe, że dziś nie przyznaje się do winy i nie wykazuje żadnej skruchy - powiedział w rozmowie z Onetem Marek Mielewczyk.

Sąd orzekł, że ksiądz ma na przeprosiny trzy dni robocze. Jeżeli tego nie dokona, za każdy dzień zwłoki będzie musiał zapłacić 500 zł. Pieniądze trafią do poszkodowanego. Kary nie może uregulować kościół, ksiądz musi to zrobić z własnej kieszeni.

Żadne przeprosiny pod przymusem nie są ważne, więc, nawet jeśli Srebrzyński mnie przeprosi, to ja tych przeprosin nie przyjmę. Ten człowiek przez całe lata zaprzeczał temu, że wykorzystywał seksualnie mnie i wiele innych chłopaków. Przez te wszystkie lata kpił z nas i kłamał w żywe oczy. - dodał Mielewczyk.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(328)
Taka prawda.
2 tyg. temu
Srebrzynski obchodzi w 2022r 50 lecie swiecen kapłańskich.
Obiektywnie
12 miesięcy temu
Ten kapłan złożył skargę kasacyjną więc po co ten pośpiech niech Sąd Najwyższy wyda wyrok. A jak kapłana uniewinni Sąd Najwyższy to ten co go oskarżył zapłaci mu 400 000 złotych ?
obiektywnie
12 miesięcy temu
Ten kapłan złożył skargę kasacyjną więc po co ten pośpiech niech Sąd Najwyższy wyda wyrok. A jak kapłana uniewinni Sąd Najwyższy to ten co go oskarżył zapłaci mu 400 000 złotych ?
Stan2
2 lata temu
Oni to lubią, to za co mają przepraszać?
Nie szamanom
2 lata temu
Chciał być dobrowolnym ministra-ntem i służyć BAJKO-OPOWIADACZOM a teraz chce kasy i przeprosin? Przecież za swoje posługę - dostawał "zapłatę "niezwłocznie i w naturze .Do kogo pretensje ? Nie podobało się to nie chodżę .Nikt pod przymusem nie wysyłał jego do uczestnictwa w tych dziwnych obrzędach zamieniających wodę z mąką w ciało. Z tego należy wnioskować ,że oskarżającemu te czynności odpowiadały.
Ero
2 lata temu
Każdego księdza powinno się kastrować i po sprawie
Bicz Boży
2 lata temu
Po trzydziestu paru latach przypomniał sobie, że był molestowany! Teraz wyczuł, że można wyrwać kasę, to pamięć wróciła. Takie sprawy zgłasza się od razy. W dodatku miał już 12 lat. Więc nie był malutkim dzieckiem. Większość takich spraw rozbija się teraz o wyrwanie kasy! I niech mi nikt tu nie pisze, że to nie prawda! Nie bronię księdza (sam bym mu dopie...ł za to), ale śmieszy mnie nagle odzyskana pamięć tych molestowanych i niby molestowanych po tylu latach! Gdzie byli rodzice i co zrobili w tej sprawie wówczas?!
oho
2 lata temu
Zaraz pewnie hejt się sypnie...ale...a co jeśli jest niewinny? Wicie rozumicie wyrok sadu..prawomocny ale...widział ktoś z Was akta? Ostatnio dopiero SN Australii uniewinnił kard. Pella...bo jako pierwszy wziął pod uwage, że facet mógł tego nie zrobić... Ja też bym nie przeprosił - nawet za tak surowe kary - jeśli byłbym niewinny... więc..tak zadufany czy niewinny?! Jakie są dowody - słowo przeciwko słowu? I nie... nic nie mam do Pana który jak sąd uznał był molestowany... ja tylko chcę by dowody w każdej sprawie były niepodwazalne, sądy naprawdę niezwisłe, a domniemanie niewinności skrupulatnie przestrzegane...
Gość
2 lata temu
Zdziwiony jestem,że nikt się na nim nie zemścił.Nie trzeba unicestwiać.Są różne metody.Wzrok,roślina,kalectwo,oszpecenie.Sprawiedliwość z urzędu to kpina.Widzicie ile to trwa i jak to wygląda.Nikogo nie namawiam do nielegalnych działań.To decyzja indywidualna każdego skrzywdzonego za którą trzeba potem odpowiedzieć.
elektryk 1951
2 lata temu
Jeżeli prawo nie jest respektowane, to świadczy o słabości państwa. Nie chodzi tu o to, kto popełnił ten haniebny czyn. Wobec prawa wszyscy jesteśmy równi - tak powinno być w demokratycznym kraju.
ccc
2 lata temu
mają poczucie bezpieczeństwa państwa pis i wszystkiemu zaprzeczają i wszystkich ignorują
Kovalsky
2 lata temu
czyli za molestowanie nieletnich w naszym kraju sąd skazuje na przymusowe przeprosiny?? to chyba jakas kpina?
amen
2 lata temu
TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI,obrosli w piorka -zadnej skruchy-to oni DOKONUJA ROZLAMU w Polkim Kosciele-Ludzka rzecza jest zgrzeszyc-ale szatanska trwac w tym i niezadosc uczynic Panu Bogu i Blizniemu,Amen!
Gapcio
2 lata temu
nie wiem moim zdaniem ludzie którzy zrobili krzywdę dziecku powinni być ukarani i to przykładnie powinni gnić w więzieniu i być tam gwałceni przez innych osadzonych aby przy przekonali jak to je zrobić krzywdę dziecku a nie chodzić po wolności i jeszcze łamać prawo ale PiS tak właśnie go przestrzega jeżeli chodzi o przeciwniku wpisu to potrafi egzekwować prawo ale jeżeli chodzi o tych którzy go popierają to już całkiem inaczej wygląda sprawiedliwość dla pisiorów
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić