oprac. Aneta Polak| 

Kto kandydatem PiS na prezydenta? Ekspert: "PiS ma ogromny problem"

16

W partii Jarosława Kaczyńskiego ruszyły porządki przed wyborami na prezydenta RP. Wiemy już, że na liście nazwisk potencjalnych kandydatów na prezydenta nie zabraknie niespodzianek. - Cała sytuacja pokazuje, że PiS ma ogromny problem z wyborem kandydata - ocenia w rozmowie z "Super Expressem" dr Bartłomiej Machnik.

Kto kandydatem PiS na prezydenta? Ekspert: "PiS ma ogromny problem"
Prezes PiS pogrzebał szanse Morawieckiego i Szydło? (PAP, Łukasz Gągulski)

Kilka dni temu Jarosław Kaczyński powiedział, że lista kandydatów PiS na urząd prezydenta jest gotowa. "Wiemy kto jest do rozważenia i spośród kogo wybierać" - zapewnił prezes PiS. Okazuje się, że idealnymi kandydatami, zdaniem Kaczyńskiego, nie są ani Beata Szydło, ani Mateusz Morawiecki.

Co prawda Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że Morawiecki nadal jest brany pod uwagę, ale już w drugim zdaniu dość brutalnie pozbawił go złudzeń.

To byłoby skrajnie nierozsądne, aby nie umieścić go na liście kandydatów. Ale czy to jest kandydat idealny z perspektywy zwycięstwa? Nie. On jest wyjątkowo zdolny i go cenię, ale chodzi o to, że chcemy postawić na kogoś, kto ma realną szansę wygrać - przyznał prezes PiS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ambicje Mastalerka. Ekspertka ściągnęła go na ziemie?

Ze słów prezesa PiS wynika także, że na liście nazwisk potencjalnych kandydatów zabraknie Beaty Szydło, ponieważ kobieca kandydatura "na czas wojny, to nie jest dobry wybór".

Kandydat PiS na prezydenta. "PiS ma ogromny problem"

Do zapowiedzi Kaczyńskiego w rozmowie z "Super Expressem" odniósł się politolog dr Bartłomiej Machnik. Ekspert zgodził się z oceną szans Morawieckiego.

Kwestia premiera Morawieckiego dla mnie jest oczywista. Wybory prezydenckie wygrywa ten kto ma najmniejszy negatywny elektorat, a były premier musiał większy czy mniejszy zdobyć. Cała sytuacja pokazuje, że PiS ma ogromny problem z wyborem kandydata - ocenił politolog.

- Widać ewidentnie, że chyba jest dopiero poszukiwanie pomysłu i pewnej strategii. Stąd też ta dosyć zaskakująca deklaracja, że kobieta nie będzie potencjalnym kandydatem - dodał dr Bartłomiej Machnik.

Jak zauważył niedawno "Fakt", w nieoficjalnych rozmowach z politykami PiS na temat ich kandydata na prezydenta przewija się natomiast nazwisko Waldemara Budy - byłego ministra rozwoju i technologii. Główny zainteresowany, zapytany o tę kwestię na antenie RMF, odparł skromnie, że "Są lepsi kandydaci, bardziej doświadczeni". — Naprawdę jest ich wielu. Nie sądzę, że ja bym się do tego nadawał — skwitował Buda.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić