Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

To ona zastąpi Wąsika. "Obejmę mandat poselski"

25

Wioletta Kulpa zastąpi Macieja Wąsika w polskim parlamencie. Polityk PiS zdobył mandat europosła, ale w posiedzeniach polskiego Sejmu i tak nie bierze udziału po skazującym go wyroku sądu. Wybór Wąsika do PE rozwiązuje problem.

To ona zastąpi Wąsika. "Obejmę mandat poselski"
Maciej Wąsik dostał się do PE. Oto jest zastępczyni (Facebook, PAP, Artur Reszko, Wioletta Kulpa)

Wioletta Kulpa jest wieloletnią radną w Radzie Miasta Płocka. Jak napisała na Facebooku, w kwietniowych wyborach samorządowych otrzymała najwyższe poparcie ze wszystkich płockich radnych. Kulpa jest także przewodnicząca płockiej struktury Prawa i Sprawiedliwości.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, to właśnie Wioletta Kulpa obejmie mandat w Sejmie po Macieju Wąsiku. - Obejmę mandat poselski - przekazała w rozmowie z PAP. Jak wylicza agencja, aż 25 obecnych posłów zwolni miejsca w Sejmie w związku z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zastępują ich kolejni kandydaci z tych samych list, którzy nie uzyskali mandatu w październikowych wyborach. Kulpa w wyborach parlamentarnych w 2023 r. startowała z czwartego miejsca listy PiS w okręgu nr 16 - miała 6. wynik na liście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie jest Obajtek? Ryszard Czarnecki odpowiada cytatem z Biblii

Maciej Wąsik stracił mandat

Przypomnijmy jednak, że Maciej Wąsik od dawna nie uczestniczy w obradach Sejmu. To pokłosie wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który 20 grudnia 2023 roku skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

Politycy odwoływali się od postanowienia Szymona Hołowni. Sprawę Kamińskiego rozpatrzyła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, która nie uwzględniła jego odwołania. Byłego szefa CBA zastąpiła Monika Pawłowska. Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Mandat po nim pozostawał nieobjęty. Wkrótce potem Andrzej Duda po raz drugi ułaskawił obu polityków PiS.

W ubiegłym tygodniu marszałek sejmu Szymon Hołownia powiedział, że ze względu na kryzys konstytucyjny w Sądzie Najwyższym do tej pory powstrzymywał się z publikacją postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Macieja Wąsika. - Dziś, kiedy Maciej Wąsik objął mandat do PE, widzę szansę na wyjście z tego kryzysu - stwierdził Hołownia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić