Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Kukiz naprawdę się wkurzył. Chodzi o grubą kasę

430
Podziel się:

Paweł Kukiz wziął na tapet wypłaty FWK. Rząd wstrzymał już wypłaty, ale dopiero po tym, jak opublikowano listę, która oburzyła Polaków.

Kukiz naprawdę się wkurzył. Chodzi o grubą kasę
(ONS)

O FWK mówiła cała Polska. Burza rozpętała się po tym, jak Ministerstwo Kultury opublikowało listę beneficjentów funduszu. Największe kwoty przyznano zamożnym gwiazdom. Oburzyło to tym bardziej, że wciąż brakuje rządowego wsparcia dla pracowników opieki zdrowotnej.

Zszokowały mnie kwoty "wsparcia" przyznane przez Fundację Wsparcia Kultury niektórym "podmiotom artystycznym"... Nie rozumiem, jak można było wymyślić algorytm, który bogatemu daje komfort pozostania "tłustym kotem", a biednego spycha w większą biedę - rozpoczął swój wpis Paweł Kukiz.

Projekt rządu został już zawieszony. Między innymi dlatego, że spora część pieniędzy trafić miała nie do "najbardziej poszkodowanych", ale do jednych z najmożniejszych gwiazd w kraju.

Paweł Kukiz w swoim wpisie z poniedziałku wziął na tapet wycofany plan rządu. Wskazał największe błędy, zastanawiając się jednocześnie, jak mogło dojść do takich uchybień.

Kukiz twierdzi, że źle się stało, że pieniądze miały otrzymać tylko firmy. Tymczasem gros artystów zatrudnionych jest na tzw. "śmieciówkach", z których następnie rozliczają się w corocznych deklaracjach PIT.

Samo założenie, że jedynie firmy mogą być beneficjentami pomocy ze strony Fundacji Wsparcia Kultury, jest wg mnie złym pomysłem, bo najbardziej brak koncertów odczuwają muzycy z "drugiej linii". Ci, którzy stoją "za celebrytami", którzy pracują na umowę o dzieło, grają za wielokrotnie niższe niż celebrytów stawki, nie korzystają z tantiemów ZAIKS-u - opisuje Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz przez większą część życia utrzymywał się z koncertowania, m.in. z zespołem Piersi. Dobrze zna realia życia artystów. W swoim poście zasugerował poprawki, jakie w planie FWK powinien wprowadzić rząd.

Jeśli muzyk w PIT wykazuje, że głównym jego dochodem jest koncertowanie (na umowę o dzieło), to Fundacja rekompensuje mu połowę przewidywanych dochodów, bazując na kwocie wypracowanej przez artystę w 2019 roku - podpowiada Paweł Kukiz.

Kończąc wpis, Paweł Kukiz podkreślił swoje niedowierzanie odnośnie karygodnych błędów, jakie jego zdaniem popełniło Ministerstwo Kultury.

Rozumiem oczywiście duże pieniądze przyznane firmom takim jak teatry, filharmonie itp., które będą mogły wspomóc zatrudnionych aktorów czy filharmoników, ale dawać po kilkaset tysięcy tym celebrytom, którzy mogą po prostu sprzedać dwa auta i zostawić sobie jedno na te "trudne czasy" - tego nie pojmuję - podsumowuje Kukiz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(430)
Ciułacz
2 lata temu
Zamiast bezzwrotnych wysokich dotacji od rządu czyli z naszych podatków artyści mogą sobie brać kredyty wszak mają milionowe majątki również poza granicami Polski. Gliński beztrosko wydaje nie swoje pieniądze tak jakby Polska była Kuwejtem. Jeżeli rząd jest taki sprawiedliwy to dlaczego zabiera 19% podatku z oprocentowań kont i lokat właścicielom oszczędności w bankach które nawet nie pokrywają coraz większej inflacji?
firm
2 lata temu
to nic nowego że pan nie pojmuje
czytelniczka
2 lata temu
Zauważmy, że Ci ludzie wnioskowali jak rozumiem o takie kwoty :(
dal
2 lata temu
rubta tak dalej......
dal
2 lata temu
szkoda gadac ,,,,,,,
Gregor
2 lata temu
Zadziwia mnie, że wszystkich szokują kwoty wsparcia dla artystów, ale prawie nikomu nie przeszkadzały ich wysokie dochody.
dal
2 lata temu
paweł tak trzymaj ,masz racje...
Sponsorzludu
2 lata temu
Nie połowę przewidzianych dochodów ale normalny zasiłek dla bezrobotnych. Tak jak każdy kto stracił pracę.
sami swoi
2 lata temu
Glińskiemu pomyliła się pomoc, z rekompensatą chyba że to nie pomyłka
pupilki TVP
2 lata temu
wiadomo że pomoc powinna być odwrotna do zarobków a nie dofinansowanie najbogatszych
emeryt
2 lata temu
Rozumiem, że trzeba wspomagać teatry i filharmonie, bo tam ludzie żyją z pensji, ale dlaczego mam obdarowywać z moich podatków od cienkiej emerytury jaki Bajzel Full.
2222
2 lata temu
Trudno się dziwić Kukizowi. Żeby rozumieć trzeba mieć głowę tęgą a nie niewybredny język.
nik
2 lata temu
Gliński to najgorszy Minister Kultury.
xxx
2 lata temu
święta racja
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić