Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Kuriozalny problem w rosyjskiej armii. Najemnicy z Nepalu na froncie

Kuriozalny problem Rosjan na froncie. Były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko udostępnił film z frontu, na którym widać, jak rosyjscy bojownicy nie mogą się porozumieć z nepalskimi najemnikami.

Kuriozalny problem w rosyjskiej armii. Najemnicy z Nepalu na froncie
Bariera językowa w rosyjskiej armii. Rosjanie nie znają angielskiego, by porozumieć się z najemnikami. (X, Anton Gerashchenko)

To 812. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie przekroczyły granicę z północy i wkroczyły do Wołczańska w rejonie charkowskim. Trwają ciężkie walki, a władze ukraińskie wzywają cywilów z zagrożonych rejonów do ewakuacji.

Tymczasem, wraca temat najemników w rosyjskiej armii. Anton Heraszczenko udostępnił kolejny film, gdzie widać jak rosyjscy żołnierze nie potrafią się porozumieć w okopach z Nepalczykami, którzy nie mówią po rosyjsku, a jedynym językiem obcym jaki znają jest angielski, którego z kolei nie znają ukazani w materiale Rosjanie. Kraj znajdujący się u podnóża największego szczytu świata Czomolungmy, znanej jako Mt. Everest, był kolonią brytyjską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szturm na pozycje Rosjan. Moment walki w okopach

Rosyjscy żołnierze w okopach nieudolnie, rysując na ziemi i wskazując kierunki, próbowali wytłumaczyć Nepalczykom kierunki, gdzie są wojska ukraińskie, a gdzie rosyjskie.

Widzisz stronę, gdzie słońce wschodzi? Nie strzelaj tam! - mówili rosyjscy żołnierze Nepalczykowi.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak wcześniej wskazał Heraszczenko nie wszyscy Rosjanie chcą takich najemników. W komentarzach do filmiku sprzed kilku tygodniu, gdzie pojawił się walczący po rosyjskiej stronie Nepalczyk o imieniu Papendo, wylała się fala hejtu i rasistowskich komentarzy pod jego adresem.

Rosjanie martwią się, że ludzie tacy jak on pozostaną w Rosji po wojnie. Wielu Rosjan uważa, że jest w porządku, gdy obcokrajowcy umierają za ich kraj, ale jest niedopuszczalne, gdy w nim żyją - napisał Heraszczenko.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W kwietniu 2024 Ośrodek Badań Azji, na moment przed jego likwidacją przez Akademię Sztuki Wojennej, opublikował komentarz w sprawie nepalskich najemników w szeregach armii rosyjskiej.

Jak czytamy, do czasu sporządzenia raportu szacuje się, że po stronie rosyjskiej może służyć od 200 do nawet tysiąca Nepalczyków - do kwietnia potwierdzono śmierć 10 z nich.

Aby ograniczyć liczbę najemników z Nepalu w wojskie ukraińsko-rosyjskiej, 4 stycznia rząd w Katmandu zawiesił możliwość wydawania wiz dla swoich obywateli chcących wyjechać zarobkowo zarówno do Rosji jak i Ukrainy.

Dla ubogich Nepalczyków oferta płacowa sił rosyjskich jawi się jako bardzo atrakcyjna, a towarzyszy jej obietnica szybszego obywatelstwa Federacji Rosyjskiej - czytamy w raporcie Ośrodka Badań Azji.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić