Kwaśny deszcz w Polsce? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat

21

Wybuch wulkanu zazwyczaj wiąże się z ogromnymi kłębami toksycznego dymu. Nie inaczej było w przypadku ostatniego wybuchu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich. Teraz zanieczyszczenia mają przemieszczać się w stronę Europy Środkowej.

Kwaśny deszcz w Polsce? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja (PAP)

19 września doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Była to pierwsza erupcja tego wulkanu od 1971 roku.

Kwaśny deszcz w Polsce?

Efektem wybuchu jest przedostawanie się do atmosfery dwutlenku siarki. To z kolei tworzy toksyczny pył - związek ten, gdy połączy się z cieczą, tworzy kwas siarkowy, który dostaje się na Ziemię wraz z opadami. Mówimy wtedy o tzw. kwaśnym deszczu.

Takie toksyczne chmury w piątek dotarły na południe Hiszpanii i północno-zachodnie wybrzeże Afryki. Teraz kierują się z kolei w stronę Europy Środkowej. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny komunikat w tej sprawie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest niewielkie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że cyrkulacja powietrza (aż do najbliższego czwartku) nie jest skierowana ku Europie Środkowej. IMGW nieustannie monitoruje sytuację i będzie informować o ewentualnym dotarciu zanieczyszczeń na terytorium Polski - czytamy na Facebooku RCB.

RCB w swoim wpisie cytuje także prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego. Jest on geografem i rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Według niego nie istnieje takie zagrożenie ze względu na porę roku i obecną cyrkulację atmosferyczną.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić