Zaskakujące odkrycie. Spray do nosa lekarstwem na otyłość

3

Badania pokazują, że spray do nosa wypełniony oksytocyną, czyli "hormonem miłości", może pomóc w walce z otyłością.

Zaskakujące odkrycie. Spray do nosa lekarstwem na otyłość
Zdjęcie ilustracyjne (YouTube)

Naukowcy dokonali sensacyjnego odkrycia. Ich testy pokazały, że wystarczy jedna struga do każdego nozdrza, abyśmy nie myśleli o jedzeniu.

Hormon wyleczy otyłość?

Naukowcy uważają, że spray może pomóc w rozwiązaniu kryzysu otyłości w Wielkiej Brytanii, gdzie jest ona ogromnym problemem. Więcej niż jedna czwarta dorosłych w Anglii jest otyła, a jedna trzecia ma nadwagę.

Remedium jest zawarta w sprayu. Oksytocyna to inaczej "hormon miłości", ponieważ jest uwalniana przez mózg podczas niektórych aktywności takich jak przytulanie, trzymanie się za ręce lub całowanie. Jest również uwalniany przez kobiety w ciąży w celu wywołania porodu.

Testy pokazują, że jedna struga w każdym nozdrzu wystarczy, aby powstrzymać nas od myślenia o jedzeniu. Czterdziestu ochotników, mężczyzn i kobiet, rozpyliło oksytocynę w oba nozdrza, po czym pokazano im zdjęcia jedzenia, romantycznych par lub scenerii.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Appetite. Wykazały one, że reakcje na obrazy żywności były znacznie wolniejsze po sprayu hormonalnym i praktycznie nie zmieniły się po sprayu z placebo.

Naukowcy stwierdzili w raporcie: "Te odkrycia mogą mieć istotny wpływ na osoby z otyłością". Jednak oksytocyna nie jest pozbawiona ryzyka. Możliwe skutki uboczne hormonu to nudności, niskie ciśnienie krwi, a nawet nieprawidłowe rytmy serca.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić