aktualizacja 

Leśnicy pokazali niezwykłego grzyba. Ma bardzo niecodzienne właściwości

20

Media społecznościowe obiegło zdjęcie niezwykłego grzyba. Na profilu Lasów Państwowych opublikowano zdjęcie gatunku o bardzo niecodziennych właściwościach. Okazuje się, że w przypadku tego grzyba, jego kapelusz trawi się sam. Zdjęcia pokazujące przemianę zachodzącą w ciągu zaledwie w kilku godzin zafascynowały internautów.

Leśnicy pokazali niezwykłego grzyba. Ma bardzo niecodzienne właściwości
Leśnicy pokazali zdjęcia czernidłaka (Facebook, Lasy Państwowe, A. Gełdon)

Leśnicy chętnie dzielą się w mediach społecznościowych ciekawostkami na temat niecodziennych zjawisk przyrodniczych. W poniedziałek 14 listopada na profilu Lasów Państwowych opublikowano zdjęcia czernidłaka. To grzyby z rodziny pieczarkowatych, które można spotkać w Polsce.

Leśnicy pokazali grzyba. Jego kapelusz ma niezwykłą właściwość

Przedstawiciele Lasów Państwowych wskazują, że czernidłaki mogą pochwalić się nietypową cechą. Okazuje się, że stare owocniki z tego gatunku bardzo szybko się rozkładają. Dochodzi bowiem do specyficznego procesu chemicznego.

Owocniki czernidłaków, kiedy już są starsze, ciemnieją i dosłownie w kilka godzin rozpływają się w wyniku tzw. autolizy, czyli ulegają samotrawieniu. Taki rozkładający się kapelusz ścieka kroplami czarnymi jak atrament, a w każdej kropli znajdują się tysiące zarodników – opisują leśnicy.

W przeszłości substancja ta była faktycznie wykorzystywana jako substytut atramentu. W nazwie łacińskiej jednego z gatunków czernidłaka pojawia się nawet słowo atramentaria.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Grzyb, z którego kapie "atrament". Jest jadalny, ale może być niebezpieczny

Choć czernidłaki są jadalne, specjaliści przestrzegają przed zbieraniem ich przez niedoświadczonych grzybiarzy. Okazuje się, że wraz z grzybami nie wolno spożywać alkoholu. Leśnicy tłumaczą, że w połączeniu z napojami alkoholowymi grzyby mogą powodować objawy zatrucia.

Wieść niesie, że w dawnych czasach żony używały czernidłaka, aby zniechęcić swoich mężów do picia alkoholu. W ciągu 15 od 30 min od wypicia trunku po spożyciu grzyba, pojawiać mają się wymioty, bole głowy, zaczerwienienie skóry i przyspieszone bicie serca. Objawy mogą utrzymywać się nawet przez trzy dni.

Obejrzyj także: Gratka dla grzybiarzy. Niebywałe, co odkrył pod ziemią

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić