aktualizacja 

Leśnik "wygrał na loterii". Mało kto kiedykolwiek podziwiał taki widok

12

W lutym i marcu podczas spaceru po lesie można się natknąć na ciekawe znaleziska. O tej porze roku zwierzęta jeleniowate pozbywają się poroży. Poszukiwacze mogą znaleźć poroże jelenia czy parostki kozła. Wyjątkowi szczęściarze mogą się natknąć nawet na zrzuty łosia. Jednak nagranie momentu zrzutu poroża jest bardzo rzadkie. Udało się ten moment uchwycić ostatnio kanadyjskiemu leśnikowi.

Leśnik "wygrał na loterii". Mało kto kiedykolwiek podziwiał taki widok
Rzadki widok! Łoś zrzucający poroże! (Facebook, Derek Keith Bugoyne)

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate - jelenie, sarny i łosie. Poroże to twardy, kostny twór wyrastający z tzw. możdzenia (lub nasady) umiejscowionego na kościach czołowych.

Na głowie łosia poroże może występować w trzech formach: okazałych łopat, półłopat i badyli. U polskiego łosia rzadko przyjmuje kształt łopat. Niezwykły moment zrzutu poroża nagrał Derek Keith Bugoyne w kanadyjskim lesie. Nagranie udało się zarejestrować leśnikowi za pomocą drona.

Rzadki widok! Łoś zrzucający poroże! - zachwycają się twórcy profilu Polskie Parki Narodowe na Facebooku.

Na nagraniu widzimy, że zrzucenie poroża łosia zajmuje dosłownie ułamek sekundy.

Nigdy w moich najśmielszych snach nie wyobrażałbym sobie uchwycenia tego na filmie. To jest wygrana na loterii, na pewno jeśli chodzi o fotografię przyrodniczą - powiedział Burgoyne w rozmowie z telewizją CBC News.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Droga ekspresowa S3. Niezwykłe nagranie zarejestrowane w tunelu pod drogą

Poroże to oręż samca, które służy mu do obrony i walki o samice podczas okresu godowego. Po jego zakończeniu odpada ono samo lub pod wpływem uderzeń. Zwykle starsze osobniki zrzucają poroże wcześniej niż młodsze. U łosia dzieje się to od października do marca, u jeleni zwykle od lutego do kwietnia, u daniela od kwietnia do maja, a u sarny w październiku i listopadzie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Warto pamiętać, że poroże to nie rogi, te nie są co roku wymieniane przez zwierzęta. Zbieranie poroża jest dozwolone, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • w trakcie poszukiwań nie wolno płoszyć zwierząt, zmuszając ich do biegu, licząc, że podczas ucieczki odpadnie stare poroże;
  • należy także unikać ostoi zwierzyny i innych terenów objętych ochroną;
  • znalezione zrzuty poroża stają się własnością znalazcy.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić