aktualizacja 

Łosie na drodze w Wielkopolsce. Leśnicy alarmują

13

Łoś to zwierzę, które nie boi się człowieka. Dlatego jeśli wyjdzie na drogę, to może na niej stać dosyć długo. Wypadki drogowe z udziałem łosi mogą niestety skończyć się tragicznie.

Łosie na drodze w Wielkopolsce. Leśnicy alarmują
Łosie na drodze w Wielkopolsce. Leśnicy alarmują (Facebook)

Leśnicy Lasów Państwowych świetnie spełniają się w roli edukatorów. Chyba nikt tak jak oni nie potrafi zainteresować ludzi leśnym światem - nawet tych, którzy na co dzień niewiele mają z nim wspólnego.

Autorzy wpisów regularnie zamieszczają fotografie zwierząt i roślin oraz często dzielą się ciekawostkami. Te nieustannie zadziwiają odbiorców. Na tym polu dobrze radzi sobie m.in Nadleśnictwo Gniezno w Wielkopolsce.

Teraz do wspomnianego nadleśnictwa dotarło zdjęcie i nagranie od mieszkańca, Mateusza Knasta, która spotkał na drodze w miejscowości Ługi pod Powidzem dwa łosie. Jak wyjaśniają leśnicy, na zdjęciu zobaczyć można klępę z łoszakiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Finlandia zamyka granice z Rosją. Ludzie próbują uciekać na rowerach
Łoś jest zwierzęciem ciekawskim, często można go spotkać przy ruchliwych drogach. Powinniśmy wtedy zachować ostrożność i zwolnić, bo może on zachować się nieprzewidywalnie - podkreślają leśnicy na Facebooku.

Wypadki drogowe w Polsce z udziałem Łosi

Łoś to potężne zwierzę, osiągające około 500 kg masy ciała. Mają ciemnooliwkowe umaszczenie, bardzo trudno je dostrzec po zmroku albo w pochmurne dni. W Polsce wielokrotnie dochodzi do wypadków z udziałem tego zwierzęcia.

Pędzący samochód nie powoduje lęku u tego zwierzęcia a jedynie ciekawość, więc zamiast uciekać w takim przypadku, zatrzymuje się aby lepiej się przyjrzeć napotkanej ciekawostce. Kierowca zaskoczony takim zachowaniem nie zawsze ma czas na wyhamowanie. Skutki kolizji z łosiem są zazwyczaj tragiczne dla obu stron. Zwierzę ginie lub silnie ranione ucieka do lasu i umiera po kilku dniach. Samochód po takim zdarzeniu częstokroć jest doszczętnie rozbity, a pasażerowie doznają poważnych obrażeń - czytamy na profilu Nadleśnictwa Baligród.

Przykład? Trzy osoby, w tym 12-letni chłopiec, zostały w niedzielę ranne w wyniku zderzenia samochodu osobowego z łosiem, do którego doszło na autostradzie A4 pod Tarnowem.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić