aktualizacja 

Szef WHO w opałach. Mowa o ludobójstwie! Bardzo poważne oskarżenia

134

Amerykański ekonomista David Steinman oskarżył szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o bezpośrednie przyczynienie się do torturowania i ludobójstwa Etiopczyków w latach 2013-2015. Tedros Adhanom Ghebreyesus do 2016 roku był ministrem spraw zagranicznych Etiopii. Zaprzeczył już wszystkim zarzutom.

Szef WHO w opałach. Mowa o ludobójstwie! Bardzo poważne oskarżenia
Szef WHO wszystkiemu zaprzecza. (Getty Images)

David Steinman złożył skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Zarzuca dyrektorowi generalnemu Światowej Organizacji Zdrowia rzekomą pomoc w ludobójstwie w Etiopii – informuje The Times. 

Poważne zarzuty wobec szefa WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus miał być zdaniem Steinmana jednym z trzech urzędników odpowiedzialnych za zbrodnie na obywatelach Etiopii. Steinamn twierdzi, że szef WHO nadzorował "zabijanie i powodowanie poważnych obrażeń cielesnych i psychicznych członków plemion Amhara, Konso, Oromo i Somalii, z zamiarem zniszczenia tych plemion w całości lub w części".  

Tedros był ministrem spraw zagranicznych Etiopii do 2016 roku. U władzy była wtedy jego partia - Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia, która miała pozwalać Tedrosowi na decydowanie w kluczowych sprawach.

Zobacz także: Mutacja koronawirusa w Anglii. WHO komentuje niepokojące doniesienia

Do zbrodni miało dochodzić regularnie w latach 2013-2015. W 2015 roku w regionach Oromia i Amhara przetoczyły się ogromne protesty. Siły bezpieczeństwa Etiopii w obu przypadkach użyły siły wobec demonstrujących. Według różnych raportów zginęło około 500 osób. Zdanie Steimana m.in. w tę zbrodnię zamieszany był Tedros. 

Pojawiły się raporty sugerujące, że opowiadam się po jednej ze stron w tej sytuacji. To nieprawda i chcę powiedzieć, że jestem tylko po jednej stronie, a to jest strona pokoju – oświadczył szef WHO, zaprzeczajac wszystkim zarzutom.

David Steinman jest z wykształcenia ekonomistą. Przez 27 lat był doradcą ruchu demokratycznego w Etiopii. W 2019 roku nominowano go do pokojowej nagrody Nobla.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić