o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Alarm WHO. Problem dotyczy 1,8 miliarda ludzi

17
Podziel się

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF biją na alarm. Około 1,8 miliarda ludzi na całym świecie może być szczególnie narażonych na COVID-19 i inne choroby. Wszystko przez problemy z dostępem do bieżącej wody.

Alarm WHO. Problem dotyczy 1,8 miliarda ludzi
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesusef, szef WHO. Razem z UNICEF organizacja ta ostrzega przed skutkami braku dostępu do wody. (YouTube)
bEJqVQFx

Organizacje opublikowały wspólny raport. Piszą w nim o problemach z dostępem do wody w placówkach opieki zdrowotnej. Problemy dotyczą zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

Praca w placówkach opieki zdrowotnej, w których nie ma wody i urządzeń sanitarnych, oznacza problemy z higieną i jest właściwie równoznaczne z wysłaniem lekarzy i pielęgniarek do pracy bez odzieży ochronnej – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.
bEJqVQFz

Dostęp do bieżącej wody jest w takich placówkach kluczowy, ale mimo to nie jest traktowany priorytetowo - alarmują organizacje. Jedna na cztery placówki opieki zdrowotnej na świecie nie ma do niej dostępu. To oznacza, że personel i pacjenci nie mogą myć rąk, co jest jednym z podstawowych środków ochrony w dobie pandemii koronawirusa.

Wysyłanie personelu i pacjentów do placówek, w których nie ma czystej wody, porządnej toalety czy nawet mydła, naraża ich życie na niebezpieczeństwo – powiedziała Henrietta Fore, dyrektorka wykonawcza UNICEF.
To było prawdą już przed pandemią COVID-19, ale w tym roku wszystkie te dysproporcje doprawdy trudno ignorować. Kiedy będziemy na nowo tworzyć świat po Covidzie, będziemy musieli się upewnić, że wyślemy matki i dzieci do miejsc, gdzie są woda, urządzenia sanitarne i higiena. To nie coś, co możemy i powinniśmy zrobić, lecz coś, co absolutnie zrobić musimy – dodała.
bEJqVQFF

To właśnie kobiety w ciąży, noworodki oraz nieco starsze dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki braku dostępu do wody. Powody z higieną mogą prowadzić np. do rozwoju sepsy, śmiertelnie niebezpiecznej zarówno dla matki, jak i dziecka.

Sytuacja jest szczególnie zła w tzw. krajach najgorzej rozwiniętych. Zalicza się do nich 47 państw, głównie w Afryce, ale też w Azji, Oceanii oraz jedno w Ameryce Środkowej.

Co można zrobić, aby sytuacja się poprawiła? Oczywiście zwiększyć wydatki. Według szacunków obu organizacji koszt zapewnienia dostępu do wody w placówkach medycznych we wszystkich wspomnianych 47 krajach nie byłby duży. To wydatek rzędu jednego dolara amerykańskiego na mieszkańca. Co więcej, inwestycja miałaby się zwrócić – każdy zainwestowany dolar prowadziłby do zwrotu rzędu 1,5 dolara.

bEJqVQFG
Zobacz także: Prof. Fedorowski: Najpierw będziemy szczepić personel medyczny (WIDEO)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJqVQGa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
erka
10 miesięcy temu
Niech WHO nie bije na alarm, tylko coś robi w tym zakresie. Po co oni są?
Polak
10 miesięcy temu
A gdzie było WHO jak Chiny zaczęły rozsiewać covida? Nie można było wtedy zadziałać tylko za przyzwoleniem zrobić sobie poligon badawczy z całego świata. To bezczelne podejście WHO narażające wiele istnień ludzkich na cierpienia i śmierć
Baleron
10 miesięcy temu
Wydaję mi się że w szpitalach w których nie ma wody to covid to pikuś w porównaniu z sepsa i innymi bakteriami..
bEJqVQGb
Spioszek
10 miesięcy temu
Kto lubi spać ? Bo ja lubię chodzić spać o świcie i spać do 15 .. 16 lubię spać ... chodzić szybko spać i wstawać o 5 rano to sobie robole mogą WORK SUCK ! Kto może to może . wiem że to nic nie ma do tego ale za dużo panikujecie ludzie... Dajcie na luz
Genia
10 miesięcy temu
Nie mogę patrzeć na niego!!!
No
10 miesięcy temu
Ty w cynglach zaczynaj kopać studnie a nie graj na uczuciach
Anka
10 miesięcy temu
To może who dostarczy wodę? A nie tylko straszy
gosc
10 miesięcy temu
WHO planuje 1,8 miliarda ludzi zabic szczepionkami na polecenie zyfokomuny ;a to ciekawe i ila morderstw przypada na POLSKE?
Zakłamanie
10 miesięcy temu
Na tym cudownym i niesamowicie rzetelnym portalu codziennie, nowa pandemia i śmierć miliardów ludzi, w pół roku umarło chyba już 30 miliardów ludzi według super redaktorów, choć nie wiem czy należy im się taki tytuł.
J@ro
10 miesięcy temu
To się obudzili. Kto by pomyślał,że przy braku wody i żywności ludzie chorują.
Anka30
10 miesięcy temu
Szkoda że dopiero przy okazji pandemii WHO zauważyło że ponad miliard ludzi noe ma dostępu do wody. A co z glodujacymi? Jakies pomysły czy tylko "bicie na alarm"?
M1306
10 miesięcy temu
Covid-19 powiedział,że będzie terroryzował cały świat
Ana
10 miesięcy temu
Brak wody?a gdzie sa pieniadze wplacane na unicef przez cale moje zycie?🙄
bEJqVQFT
Jelinek
10 miesięcy temu
Dlaczego ten kolo jeszcze nie siedzi za zatajanie, za chińskie pieniądze, prawdy o kornawirusie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić