o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Oskarżenia pod adresem szefa WHO. "To przestępca!" mówią jego rodacy

45
Podziel się

W etiopskim regionie Tigraj od dwóch tygodni trwa konflikt zbrojny między rządem federalnym a władzami prowincji. Rząd zaprzecza, by walki miały podłoże etniczne. Wojsko Etiopii oskarżyło natomiast szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa o wspieranie rebeliantów.

Oskarżenia pod adresem szefa WHO. "To przestępca!" mówią jego rodacy
Wojsko Etiopii oskarżyło szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa o wspieranie rebeliantów (Getty Images, Abdulhamid Hosbas, Anadolu Agency)
bECWlVrF

Generał etiopskiej armii Birhanu Jula Gelalcha oskarżył w czwartek szefa WHO o działalność przestępczą. Zarzuty zostały sformułowane w oświadczeniu telewizyjnym. Tedros Adhanom Ghebreyesus ma etiopskie obywatelstwo, z pochodzenia jest Tigrejczykiem.

Wspiera rebeliantów, to przestępca – powiedział o Tedrosie generał etiopskiego wojska.
bECWlVrH

Konflikt w Etiopii. Oskarżenia pod adresem szefa WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus był ministrem zdrowia Etiopii i ministrem spraw zagranicznych w latach 2005-2016. Należał wtedy do koalicji rządowej kierowanej przez Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia (TPLF). Partia kierowała Etiopią przez kilkadziesiąt lat.

W 2018 roku premierem został Abiy Ahmed, który założył własną formację polityczną. W skład nowego rządu weszli byli koalicjanci, TPLF odmówił jednak wsparcia premiera, zaś pomiędzy frakcjami politycznymi zaczął narastać spór. Konflikt osiągnął punkt kulminacyjny dwa tygodnie temu, kiedy doszło do wybuchu wojny domowej.

Etiopskie wojsko wezwało do usunięcia Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa z funkcji przewodniczącego WHO. Generał Birhanu Jula Gelalcha stwierdził, że wykorzystuje on organizację do pozyskiwania wsparcia dyplomatycznego dla TPLF. Według wojskowych, Tedros ma być także odpowiedzialny za dostarczanie broni rebeliantom.

bECWlVrN
Robił wszystko, aby ich wesprzeć. Prowadził kampanię, która miała skłonić sąsiednie kraje do potępienia wojny. Pracował nad ułatwieniem dostępu do broni dla rebeliantów. Próbował lobbować na rzecz opozycji, wykorzystując swoje międzynarodowe znajomości – stwierdził etiopski generał.

Oskarżenia z Etiopii prawdopodobnie nie wystarczą do usunięcia Tedrosa ze stanowiska szefa WHO. W 2017 roku został on wybrany pierwszym afrykańskim przewodniczącym organizacji. WHO zmaga się obecnie ze światową pandemią koronawirusa.

Wojna w Etiopii. Zbuntowana prowincja Tigraj

W toczącej się od dwóch tygodni wojnie, która wstrząsnęła Rogiem Afryki, zginęły setki ludzi po obu stronach. Około 30 tysięcy osób uciekło do sąsiedniego Sudanu. Walki spowodowały również tarcia etniczne w innych częściach Etiopii.

bECWlVrO

We wtorek upłynął termin trzydniowego ultimatum, mającego wymusić poddanie się lokalnych sił Tigraju. Etiopskie wojska federalne kontynuują ofensywę w kierunku stolicy regionu Mekelie. Jak podaje agencja Reutera, z powodu zniszczenia infrastruktury komunikacyjnej i ograniczonego dostępu do górzystego regionu, trudno jest weryfikować informacje podawane przez strony konfliktu.

Premier Etiopii Abiy Ahmed zapowiedział w środę, że zwycięstwo sił federalnych jest kwestią kilku dni. Wojska Etiopii rozpoczęły interwencję 4 listopada, po oskarżeniu przez rząd centralny lokalnych sił Tigraju o atak na bazę wojsk federalnych. We wrześniu w Tigraju, któremu rząd Etiopii zarzuca dążenie do secesji, odbyły się nieuznawane przez władze centralne wybory regionalne.

bECWlVrP

Obejrzyj także: Szef WHO o koronawirusie. "Epidemia może nadal się rozprzestrzenić"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECWlVsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
janek
8 miesięcy temu
Trump miał racje, że przestał finansować WHO. Miał racje w wielu sprawach, a ludzie sie dopiero przekonają...
CWR
10 miesięcy temu
Za samo rozprzestrzenienie się korony na cały świat powinien być osadzony i skazany na najwyższy wymiar kary. Popełnił zbrodnie przeciwko ludzkości!!!!! Razem z komunistami z chin.
Anka
10 miesięcy temu
Ludzie nie szczepcie się !!! To będzie nieprzebadana trucizna. Poczytajcie co było ze szczepionką na świńską grypę. Do tej pory tysiące ludzi choruje na narkolepsję. W 2013 rząd Szwecji przepraszał za to świństwo swoich obywateli. Chrońcie swoje rodziny !
bECWlVsj
vc nf
10 miesięcy temu
Nienawidze zdjecia tego faceta i tego ze nic nie robi.A wiec nigdy wiecej na moim kompie
vc nf
10 miesięcy temu
Ja tego czlowieka ignoruje a za co to jest jasne Rozgrzeszenia nie dostanie a strach oj jest duzy
magdalena
10 miesięcy temu
władza demoralizuje, władza ogłupia , władza odrywa człowieka od rzeczywistości, władza robi z człowieka zwierzaka, władza w konsekwencji czyni z ludzi wariatem. Totalitaryzm jest efektem ludzi władzy bez hamulców i wyobraźni. Ludzie władzy to niebezpieczne osobniki - jak koronawirus. jeden i drugi zabija
Etanol
10 miesięcy temu
WHO z niczym sie nie zmaga .Jezeli juz to glosi to za co ma zaplacone.
Manipulant
10 miesięcy temu
On słuchać China, on mieć wcześniej problema , afery...nie leczyć-zabijać...przestawiony
Piotr
10 miesięcy temu
Takich przestepczych organicacji jest wiecej, pod plaszczykiem walki o demokracje robia swoje ciemne interesy !!!
sth
10 miesięcy temu
moze wreszcie wysla tego skorumpowanego Pana na dlugie wakacje
kris
10 miesięcy temu
doszło do tego że w najstarszym chrześcijańskim państwie świata premierem jest muzułmanin Ahmed który szybko doprowadził do wojny domowej . Oto cały islam - szatańska religia
nie biały
10 miesięcy temu
czego innego mozna spodziewać się po nie białym.
adg
10 miesięcy temu
Dlaczego od razu po pojawieniu się koronawirusa w Chinach, nie zamknięto granic ???? Już byśmy zapomnieli o pandemii.
bECWlVsb
radykal
10 miesięcy temu
brak słów na kogo to wiesz o ile masz tyle inteligencji!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić