aktualizacja 

"Niedopuszczalne". Łukaszenka ostro o groźbach Kremla

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka sprzeciwia się użyciu broni jądrowej. Jego zdaniem, jest to "niedopuszczalne, także dlatego, że jest obok nas" - cytuje przywódcę agencja Associated Press. Łukaszenka przyznał jednak, że nie jest w stanie powiedzieć na pewno, czy Rosja ma takie plany.

"Niedopuszczalne". Łukaszenka ostro o groźbach Kremla
Łukaszenka uważa, że użycie broni jądrowej jest "niedopuszczalne" (president.gov.by)

Alaksandr Łukaszenka udzielił wywiadu dla agencji Associated Press, który został opublikowany w czwartek. W rozmowie z dziennikarzem odniósł się między innymi do wojny w Ukrainie, która jego zdaniem się "przeciąga" i do możliwego użycia broni jądrowej przez Władimira Putina.

Łukaszenka o broni jądrowej. "Niedopuszczalne"

Jego zdaniem, wykorzystanie tego typu środków w wojnie jest "niedopuszczalne".

Także dlatego, że jest to blisko nas. To nie jest za oceanem, jak Stany Zjednoczone. To w ogóle niedopuszczalne… że nasz glob może zostać zerwany z orbity i odlecimy nie wiadomo gdzie - powiedział w rozmowie z amerykańską agencją.
Być może Rosja mogłaby, albo i nie - musi Pan zapytać o to przywódcę Rosji - dodał przywódca.

Robił "wszystko, aby zapobiec konfliktowi"

Według agencji państwowej Belta dziennikarza zainteresowała opinia Łukaszenki na temat hipotetycznej możliwości użycia broni jądrowej w przypadku przedłużenia działań wojennych na Ukrainie i zapytał, czy uważa to za "ogólnie akceptowalne", czy też za jakąś "czerwoną linię".

Aleksander Łukaszenka przyznał też, że nie spodziewał się, że rosyjska "operacja" na Ukrainie potrwa "tak długo". Polityk zapewnił także, że "robił wszystko", aby zapobiec konfliktowi, choć nie doprecyzował, jak. W rzeczywistości jednak to z terenu Białorusi były wypuszczane rosyjskie rakiety.

Ukraina "prowokuje Rosję"

Łukaszenka w wywiadzie bronił też działań Moskwy, twierdząc, że Ukraina "prowokuje Rosję". – Ale dlaczego Ukraina, na której terytorium toczy się wojna, działania wojenne, giną ludzie – dlaczego Ukraina nie jest zainteresowana tymi negocjacjami? – pytał dyktator.

Zobacz także: Początek III wojny światowej? Ekspert o groźbach Łukaszenki
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić