Luzowanie obostrzeń przyspieszy? Ważny apel do premiera i prof. Horbana

0

Maj upływa pod znakiem znoszenia obostrzeń. Jeżeli nie pojawią się komplikacje, to pod koniec miesiąca będzie można funkcjonować już całkiem swobodnie. Tymczasem pojawiają się głosy, że niektóre sektory rząd chce odmrozić zbyt późno.

Luzowanie obostrzeń przyspieszy? Ważny apel do premiera i prof. Horbana
Mateusz Morawiecki (PAP)

Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego i prof. Andrzeja Horbana. Zwrócił w nim uwagę na to, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce jest dużo lepsza niż zakładano, a w związku z tym harmonogram znoszenia ograniczeń powinien zostać zmodyfikowany.

Według rządowych zapowiedzi, dopiero od 29 maja większość branż będzie mogła wznowić działalność. Tymczasem od momentu ogłoszenia tego harmonogramu - gdy tygodniowa średnia zachorowań wynosiła 8,3 tysięcy - sytuacja wyraźnie się normuje. Ze wskaźnikiem poniżej 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców spełniamy już warunek, podawany wcześniej jako próg, który pozwoli na zniesienie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jedynie jeden powiat jest oznaczony kolorem czerwonym, gdzie liczba zachorowań przekracza 25 na 100 tys. - spostrzegł Abramowicz, cytowany przez rmf24.pl.

Później podkreślił, że "systematycznie i szybko przybywa osób zaszczepionych". "Od 10 maja na szczepienie będzie się mógł zapisać każdy dorosły obywatel Polski, a ponieważ od pierwszego zachorowania na Covid minął ponad rok, należy przyjąć, że miliony Polaków już zetknęły się z wirusem i jako ozdrowieńcy są odporni na zachorowanie" - dodał.

Jako rzecznik całego środowiska MŚP w kraju zapewniam Pana Premiera, iż nasi przedsiębiorcy są gotowi do pracy w reżimie protokołów sanitarnych ustalonych przez GIS. Nie ma natomiast racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja - takie jak salony fitness, baseny czy solaria - nie mogły być otwarte już od 15 maja. W przypadku zaś branż, planowanych do otwarcia od 15 maja - należy znieść wymóg świadczenia usług na świeżym powietrzu - napisał.

Obostrzenia po 15 maja. Wiele osób może mieć problem

Adam Abramowicz spostrzegł też, że wielu restauratorów nie dysponuje ogródkami, co sprawia, że po 15 maja nie będą oni mogli przyjmować klientów na zewnątrz. Zauważył ponadto, że większość teatrów i kin nie ma możliwości projekcji i wystawiania spektakli na zewnątrz.

Niezwykle istotne jest ponadto, aby do 15 maja rząd podał informację, od kiedy będą uruchamianie branże dotychczas nieujęte w planie otwierania, takie jak branża targowa, festiwalowa, atrakcji dla dzieci (sale zabaw, wesołe miasteczka, pokoje zagadek) czy dyskotek i klubów nocnych - dodał nieco później.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić