Jan Manicki
Jan Manicki| 

Ma ponad 4,5 tys. lat. Sekret piramidy Cheopsa ujawniony

56

Piramida Cheopsa w Gizie mogła być łatwiejsza do zbudowania, niż dotychczas sądzono. Eksperci szacowali, że do jej budowy potrzebnych było nawet 100 tys. osób. Okazuje się, że liczba ta była prawdopodobnie dużo niższa.

Ma ponad 4,5 tys. lat. Sekret piramidy Cheopsa ujawniony
Przy budowy Piramidy Cheopsa pracować miało mniej osób, niż zakładano (Getty Images)

Piramida Cheopsa, zwana także Wielką Piramidą, jest największą z trzech egipskich piramid znajdujących na płaskowyżu w Gizie. Zbudowana została w okresie Starego Państwa, ok. 2560 lat p.n.e. Jest jedynym z zachowanych siedmiu cudów świata starożytnego.

Szacuje się, że Wielka Piramida powstawała przez 20 lat. Zbudowana została z ponad 2 milionów wapienno-granitowych bloków. Cała konstrukcja waży około 6,75 miliona ton.

Sekret Piramidy Cheopsa ujawniony. Pracowało przy niej mniej ludzi, niż sądzono

Grecki historyk Herodot opisywał, że przy budowie piramidy pracowało łącznie 100 tys. ludzi. W 1974 roku brytyjski fizyk Kurt Mendelssohn stwierdził, że prawdopodobnie było to jedynie 70 tys. pracowników sezonowych i około 10 tys. stałych murarzy. Teraz okazuje się, że ta liczba może być jeszcze niższa.

Emerytowany profesor kanadyjskiego Uniwersytetu Manitobskiego Waclaw Smil uważa, że podawane wcześniej liczby są mocno przeszacowane. Czeski uczony zauważył, że odwołując się do prostej fizyki, można obliczyć liczbę osób potrzebnych do zbudowania piramidy.

Skoro masa piramidy to 6,75 miliona ton, to znaczy że energia potencjalna potrzebna do zbudowania całej piramidy wynosi mniej więcej 2,4 biliona dżuli – stwierdził Smil.

Jak twierdzi Smil, dorosły mężczyzna ważący 70kg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dziennie około 7,5 megadżula energii. Według profesora, stały wysiłek podnosi tę liczbę o około 30 procent. 20 procent z tego zostaje faktycznie zamienione na pracę.

To oznacza, że jedna osoba jest w stanie wypracować około 450 kilodżuli dziennie. Jeżeli założymy, że pracowano przez 300 dni w roku i rozłożymy to na 200 lat, to okaże się, że do zbudowania całej piramidy potrzebne było zaledwie 900 osób – podkreślił Smil.

Sekret Piramidy Cheopsa. Potrzebni byli dodatkowi pracownicy

Profesor kanadyjskiego uniwersytetu zakłada, że do wygładzenia kamieni i wykończenia piramidy potrzebnych było dodatkowe 2500 pracowników. Razem budowało ją więc około 3300 osób. To jednak nie wszyscy, którzy uczestniczyli w jej budowie.

Należy uwzględnić jeszcze projektantów, nadzorców i osoby transportujące kamień. Do tego dochodzą naprawy narzędzi, budowa domów dla budowniczych w pobliżu piramidy. Wciąż będzie to jednak w sumie mniej niż 7 tysięcy osób – podsumował profesor.

Obejrzyj także: Piramidy zbudowali kosmici. Wypowiedź Elona Muska rozpaliła wyobraźnię internautów

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić