aktualizacja 

Egipt. Niezwykła Piramida Łamana udostępniona turystom

38

Egipt postanowił udostępnić turystom dwie ze swoich najstarszych piramid. Jedna z nich to niezwykła Piramida Łamana, wzniesiona dla władcy Snofru. W trakcie jej budowy architekci mieli prawdziwą zagwozdkę.

egipt piramida łamana
egipt piramida łamana (East News, Xinhua/Ahmed Gomaa)

Piramida Łamana ma 101 metrów wysokości. Znajduje się w Dahszur, ok. 40 km na południe od Kairu. Piramida liczy 4600 lat. O jej udostępnieniu dla zwiedzających poinformował minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani.

Niezwykła Piramida Łamana w Egipcie. Wybudowana dla władcy Snofru piramida wyróżnia się konstrukcją. Mniej więcej do połowy piramidy jej kąt nachylenia wynosi 54 stopnie. Później się jednak zmniejsza. W trakcie budowy kąt zdecydowano się zmienić, ponieważ zaczęły pękać ściany wewnętrzne i lico piramidy.

Piramidę udostępniono zwiedzającym po raz pierwszy od 1965 roku. Zamknięto ją wtedy z powodu renowacji. Wraz z nią gościom udostępniono w sobotę znajdującą się w pobliżu piramidę o wysokości 18 metrów. Wzniesiona została ona być może dla Hetepheres, żony Snofru. Piramidy tej jeszcze nigdy nie można było zwiedzać. Odkryta została w 1956 roku.

Zobacz także: Zobacz też: Tajemnica Wielkiej piramidy. Badacze twierdzą, że wreszcie ją poznali

Władze chcą promować turystykę w Dahszur. Obszar, na którym położona jest Piramida Łamana, znajduje się na pustyni, której nie odwiedza zbyt wielu turystów. Władze mają nadzieję, że otwarcie piramid przyciągnie większą liczbę gości.

Nie tylko piramidy. W Dahszur archeolodzy odkryli też inne atrakcje. To m.in. maski, narzędzia i mumie – poinformował "The Guardian".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić