Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Macron w "The New York Times" krytykuje media z USA i Wielkiej Brytanii

95

Emmanuel Macron skrytykował zagraniczne media, głównie USA i Wielkiej Brytanii, za ukrywanie islamskiego ekstremizmu oraz nazywanie Francji rasistowskiej. Prezydent wezwał do wspólnej walki z terroryzmem.

Macron w "The New York Times" krytykuje media z USA i Wielkiej Brytanii
Emmanuel Macron również został skrytykowany za przeciwstawienie się islamskiemu ekstremizmowi. (getty images)

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował zagraniczne media za postawę wobec terroryzmu i islamskiego ekstremizmu. W rozmowie z The New York Times stwierdził, że stanowisko mediów po ostatnich atakach, jest to równoznaczne z "legitymizacją" przemocy.

Więc kiedy widzę, kilka gazet, które moim zdaniem pochodzą z krajów, które podzielają nasze wartości ... kiedy widzę, że legitymizują tę przemoc i mówią, że sednem problemu jest to, że Francja jest rasistowska i islamofobiczna, to według mnie zginęły podstawowe zasady - skomentował Macron.

Francuski prezydent argumentował, że zagraniczne media nie rozumieją "laicité", czyli świeckości - filaru francuskiej polityki i społeczeństwa. Krajowe poparcie dla zdecydowanego stanowiska Macrona wobec islamu jest silniejsze niż kiedykolwiek.

Zobacz także: Wojna między Armenią a Azerbejdżanem. Są ofiary wśród cywilów

Składając hołd nauczycielowi, któremu ścięto głowę za karykaturę, Macron bronił francuskiej świeckości i długiej tradycji satyry. Jego poglądy zostały zakwestionowane nie tylko podczas gniewnych protestów w krajach islamskich - z których wiele wzywało do bojkotu produktów francuskich - ale także przez anglojęzyczne gazety, a nawet międzynarodowych sojuszników politycznych.

Prezydent mimo krytyki nie ustępuje i wciąż broni swojego stanowiska. Ponadto apeluje do pozostałych państw europejskich, aby walczyć wspólnie o wolność słowa i wyznania.

Francja - za to jesteśmy atakowani - jest tak samo świecka dla muzułmanów, jak dla chrześcijan, Żydów, buddystów i wszystkich wierzących - mówił Macron.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić