Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Furia arabskiego księcia. Zapowiada, co zrobi z ISIS

189
Podziel się:

W Arabii Saudyjskiej doszło w środę do zamachu bombowego na cmentarzu w Dżuddzie, w wyniku którego rannych zostało kilka osób. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman zapowiedział walkę z terrorystami.

Furia arabskiego księcia. Zapowiada, co zrobi z ISIS
(Getty Images)

Królestwo Arabii Saudyjskiej ma uderzyć w dżihadystów "żelazną pięścią". Tak zadeklarował saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman. Ostra odpowiedź na ataki terrorystyczne ma zatrzymać szerzące się ekstremistyczne tendencje niektórych ugrupowań w kraju.

Będziemy nadal uderzać żelazną pięścią w każdego, kto rozważa zagrożenie naszemu bezpieczeństwu i stabilności. Będziemy kontynuować walkę z wszelkimi ekstremistycznymi grupami i zachowaniami – oznajmił Muhammad ibn Salman.

Arabski książę wyraził także nadzieję, że "świat przestanie atakować symbole religijne, posługując się sloganem o wolności słowa". Jest to najprawdopodobniej odniesienie do stanowiska francuskich władz, które bronią swobody wypowiedzi mimo ataków ze strony mieszkającej w kraju muzułmańskiej społeczności. Wyznawcy islamu czują się urażeni publikowaniem we Francji karykatur proroka Mahometa.

Takie działania tworzą podatny grunt pod działania ekstremistyczne i terrorystyczne – ocenił książę.

Atak na cmentarzu w Dżuddzie. Przyznało się do niego tzw. Państwo Islamskie

Salman nie odniósł się bezpośrednio do zamachu bombowego w Dżuddzie na zachodzie Arabii Saudyjskiej. W czwartek przyznało się do niego tak zwane Państwo Islamskie. Komunikat dżihadystów został zamieszczony na kanale komunikatora Telegram.

W środę na cmentarzu w Dżuddzie odbywały się uroczystości z okazji rocznicy zakończenia I wojny światowej. W wyniku zamachu trzy osoby zostały lekko ranne. Wśród poszkodowanych są pracownik greckiego konsulatu, saudyjski policjant oraz Brytyjczyk.

Głównym celem ataku był francuski konsul, ponieważ Francja - jak twierdzi ISIS - znieważa proroka Mahometa, zezwalając na publikację jego karykatur. To kolejny zamach terrorystyczny w Dżuddżie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 29 października obywatel Arabii Saudyjskiej ranił nożem strażnika francuskiego konsulatu. Napastnik został natychmiast aresztowany.

Francja celem ataków dżihadystów

Tego samego dnia, w którym doszło do ataku w Dżuddzie, we francuskiej Nicei nożownik ściął głowę kobiecie i zabił dwoje innych ludzi. Sama Arabia Saudyjska rzadko bywa celem ataków terrorystycznych. Jak podaje agencja Reutera, po raz ostatni doszło tam do zamachu w 2015 roku.

Po ataku w Nicei prezydent Francji Emmanuel Macron mówił, że choć Francja jest celem ataków, to nie ugnie się przed "islamistycznym terroryzmem". Przywódca Francji zapowiedział także, że nadal będzie bronił wolności słowa. Temu służyć miało między innymi opublikowanie karykatur Mahometa.

Jeśli jesteśmy atakowani, to ze względu na nasze wartości oraz nasze pragnienie, by nie ugiąć się przed terrorem – podkreślał Macron.

Obejrzyj także: "Walka z ISIS się nie skończyła". Francja w gotowości do ataków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(189)
Wyrocznia
7 miesięcy temu
Całą tą wojnę z Islamem rozpoczął Urban drugi swoimi herezjami o nich a potem jeszcze dowaliło CIA atakując komputerowo sterowanymi samolotami WTC i Pentagon i jestem tego pewien iż ludzie w samolotach wraz z terrorystami robiących za pilotów nie żyło już wcześniej a wpakowali ich tam tylko po to żeby uwiarygodnić swoje zarzuty w stronę ISIS i jak się okazało większość niż 50% populacji naszej planety uwierzyło w tą propagandę CIA.
Historyk
2 lata temu
To zło nie bierze się z ludzkich głów. Ono tkwi głęboko w samym sercu islamu, czyli w Koranie. Poczytajcie sobie: 4:56 "...tych, którzy nie uwierzyli w Nasze znaki, będziemy palić w ogniu. I za każdym razem, kiedy się ich skóra spali, zamienimy im skóry na inne, aby zakosztowali kary.", 4.89 "chwytajcie i zabijajcie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie!", "8:17 To nie wy ich zabijaliście, lecz Bóg ich zabijał. To nie ty rzuciłeś, kiedy rzuciłeś, lecz to Bóg rzucił", 8:39 "Zwalczajcie ich, aż nie będzie już buntu", 8:67 "Nie jest odpowiednie dla Proroka, aby brał jeńców, dopóki on nie dokona całkowitego podboju ziemi". To tego uczy się na całym świecie 1,5 miliarda muzułmanów a będzie więcej. Więc każdy, kto myśli inaczej i ma jakąkolwiek władzę, niech jej użyje w obronie wolności i godności człowieka. Koran jest religią powstałą ok. 1400 lat temu, a wiec mają 600 lat opóźnienia w nauce. Właśnie przerabiają na lekcjach na żywo… nasz okres wojen krzyżowych i konkwisty. Ale spoko! Za 600 lat jak skończą mordować, to tak jak my przeproszą, tyle, że Europejczykom może wtedy przyjść z tego tyle, co teraz z naszych przeprosin w stosunku do Inków, Majow i innych plemion indiańskich w obu Amerykach wyciętych w pień przez Konkwistadorów. Białych chrześcijańskich kolonizatorów. Historia lubi się powtarzać.
Demos Kratos
2 lata temu
Dla przypomnienia: Bin Laden byl Saudyjczykiem, tak jak wiekszosc zamachowcow 9/11 sponsorowanym przez "kogos" z rodziny krolewskiej w Rijadzie. Al Quada wywodzi sie z ruchu Mudzahedinow i Talibow sponsorowanych przez CIA za R. Reagana. ISIS ma powiazania z Al Nusra sonsorowana przez USA poprzez Nuland i McCaina.
lol
2 lata temu
W Polsce nie jest lepiej, wyraź swoją negatywną opinię o obłudnych katolikach to oskarżą cie o dyskryminację na tle religijnym
Z EMiratow
2 lata temu
Znając Saudów szybko ustala kto to zrobił znajdą ich i zabija ale przed zabiciem tych bandytów zabija ich rodziny. Tak robią Turcy i przez kilka lat nikt nie słyszy o zamachach. To nie słaba Europa.kilka lat temu zrobili zamach koło Rijadu potem na pustyni znaleziono ciała 30 osób. Oczywiście rząd podał że to zrobili z Issis. Oni wiedzą jak działać.
Okopress
2 lata temu
Pokroi ich jak dziennikarza w Turcji?
Prawda
2 lata temu
Francja jak chce sobie poradzić z islamistami musi ich porostu wypędzić z kraju odebrać obywatelstwo i wywalić na zbity pysk tylko wtedy będzie spokój inaczej zawsze gdzieś w Francji będą ginęli ludzie
redmi
2 lata temu
On to ogłasza, tak średnio, co roku.
wuj
2 lata temu
my mamy tych inzynierow blisko zo zachodnia granica
Hehe
2 lata temu
Francuskie "wartości"??? Hahaha, a to dobre! Najbardziej znana wartość francuska: gilotyna.
Fish
2 lata temu
Jak by ktoś odciąć kurek z amunicją to by i wojny nie było. Ale niestety $$$$$ rządzi światem.
Willly
2 lata temu
Francja to dziwny kraj w ramach wolności słowa można sobie drwić z czyjejś religi w tym ich symboli. Ale już z LGBT nie bo to dyskryminacja... A te naigrywanie się z wartości religijnych to nie jest aby dyskryminacja wyznaniowe i religijna. Uważam że każdy ma prawo wierzyć w co chce i wyznawać rekigię mu bliską i nikt nie ma prawa sobie z tego drwić - ponieważ tak samo można te osoby obrazić jakby się robiło karykaturę np. z matki czy ojca nie wiem czy wtedy to też się mieści w ramach wolności słowa...
jamci
2 lata temu
a co obrażanie uczuć innych ludzi ma wspólnego z wolnością słowa? Kiedyś mówiło się o dobrym lub złym wychowaniu
lup
2 lata temu
Wcześniej nie miał dość, jak morowali dziesiątkami Europejczyków ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić