Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Mają go. Kuzyn Kim Dzong Una w rękach CIA

7

Kuzyn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una znajduje się pod opieką amerykańskiego wywiadu. Już od jakiegoś czasu obawiano się o jego życie. Ojciec mężczyzny został zamordowany trzy lata temu za krytykę północnokoreańskiego reżimu.

Mają go. Kuzyn Kim Dzong Una w rękach CIA
(Getty Images, YouTube)

Do informacji na temat Kim Han Sola dotarł amerykański tygodnik "New Yorker". Mężczyzna ma znajdować się pod okiem CIA. Nie jest jednak znane dokładne miejsce jego pobytu.

Zamordowali jego ojca. Krytykował reżim Kim Dzong Una

W lutym 2017 ojciec Kim Han Sola, Kim Dzong Nam, został zamordowany na lotnisku w Malezji. Dwie kobiety prysnęły mu w twarz trującą substancją. Atak miał zostać zlecony przez północnokoreańskie władze.

Przyczyną morderstwa miało być krytykowanie przez Kim Dzong Nama poczynań przywódcy Korei Północnej. Po ataku zaczęto obawiać się o rodzinę mężczyzny. Kim Han Sol oraz reszta rodziny przebywali dotychczas na wygnaniu chińskim regionie autonomicznym Makau.

Po zamachu postanowili oni poszukać azylu politycznego na Zachodzie. Obawiając się spotkania płatnych zabójców, wyruszyli do Europy różnymi ścieżkami. Miało utrudnić to ich wyśledzenie przez północnokoreańskich szpiegów.

Kuzyn Kim Dzong Una próbował przedostać się do Europy. Przechwyciło go CIA

Kim Han Sol miał skontaktować się z północnokoreańską grupą Free Joseon, wspierającą osoby sprzeciwiające się reżimowi Kim Dzong Una. Aktywiści pomogli żonie Kim Dzong Nama oraz jego najmłodszemu synowi przedostać się przez Tajwan do Holandii. Kim Han Sol nie trafił jednak razem z nimi na Stary Kontynent.

Jak podaje "New Yorker", już na Tajwanie mężczyzna miał zostać przechwycony przez agentów CIA. W związku z tym nie wysiadł razem z rodziną na lotnisku w Amsterdamie. Prawdopodobnie trafił on do Stanów Zjednoczonych.

Nie jest jasne, czy amerykański wywiad aresztował Kim Han Sola, czy też znalazł się on pod opieką CIA na skutek dobrowolnego porozumienia. Nie wiadomo również, czy rodzina zna jego miejsce pobytu.

Uważa się, że Kim Dzong Nam zarabiał na północnokoreańskim rządowym funduszu, którym zarządzał z Makau. Znaczna część pieniędzy miała pochodzić z nielegalnych źródeł. Kim Han Sol miał być zaangażowany w prowadzenie funduszu razem z ojcem, co wyjaśniałoby zainteresowanie CIA jego osobą.

Obejrzyj także: Kim Dzong Un zwołał naradę. Wszystko przez pandemię koronawirusa

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić