Mają się czego bać? Resorty finansujące Rydzyka pod lupą

91

Lewica zabiera się za państwowe darowizny, które co roku napływają na konto fundacji i instytucji związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. W resortach zlecających wysokie przelewy dla podmiotów należących do redemptorysty rozpocznie się cykl poselskich interwencji.

Mają się czego bać? Resorty finansujące Rydzyka pod lupą
Posłanki Lewicy sprawdzają resorty finansujące Rydzyka (PAP)

Jak wyliczyli niedawno dziennikarze OKO.press, w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości resorty i instytucje państwowe z pieniędzy podatników przekazały o. Tadeuszowi Rydzykowi co najmniej 325 mln zł. Lewica zapowiada teraz, że zamierza sprawdzić, czy duchowny rozliczył się z owych dotacji.

Kontrola resortów, które finansują Rydzyka

Posłanki Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i Wanda Nowicka oznajmiły, że rozpoczynają cykl interwencji poselskich w ministerstwach, które zlecały dotacje na rzecz podmiotów o. Rydzyka. We wtorek wybrały się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wiedzie prym wśród darczyńców. Resort w ciągu kilku lat przekazał redemptoryście ponad 184 mln zł

Rozpoczynamy dzisiaj, razem z Wandą Nowicką, cykl interwencji poselskich we wszystkich ministerstwach, we wszystkich instytucjach, które przekazały przez ostatnie sześć lat pieniądze Tadeuszowi Rydzykowi - powiedziała Scheuring-Wielgus, cytowana przez Polsat News.

Z szacunków dziennikarzy OKO.press wynika, że do końca 2020 roku ministerstwa i fundusze państwowe przekazały wszystkim biznesom i fundacjom Rydzyka 325 034 641 zł. Nie wszystkie wydatki są jawne, co oznacza, że rzeczywista kwota może być nawet wyższa. Posłanki chcą się dowiedzieć, czy "pieniądze zostały wydane zgodnie z regulaminem".

Chcemy się dowiedzieć, czy prezes Rydzyk rozliczył się z tej dotacji i chcemy się dowiedzieć, czy w tych ministerstwach, tych instytucjach zostały jakiekolwiek ślady przekazania tych środków finansowych - dodała posłanka.

Oprócz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego interwencje mają zostać przeprowadzone także w Ministerstwie Obrony Narodowej, Ministerstwie Sprawiedliwości, Ministerstwie Środowiska czy w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz w Lasach Państwowych.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić