Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sonia Stępień
Sonia Stępień
|

Makabryczne odkrycie w Rosji. 3500 ciał, w tym wiele kobiet i dzieci

193
Podziel się:

W Rosji dokonano makabrycznego odkrycia. W "nazistowskim kamieniołomie śmierci" znaleziono blisko 3500 ciał, w tym wielu kobiet i dzieci. To ofiary bezwzględnego ludobójstwa dokonanego przez hitlerowców w czasach bitwy o Kaukaz.

Makabryczne odkrycie w Rosji. 3500 ciał, w tym wiele kobiet i dzieci
W Rosji odkryto szczątki ofiar ludobójstwa (YouTube)

Podczas prac archeologicznych w miejscowości Salsk w Rosji odkryto "kamieniołom śmierci"– miejsce pochówku blisko 3500 ofiar nazistowskiego ludobójstwa. Odkrycie masowego grobu udowodniło, że wśród zabitych przez hitlerowców było mnóstwo małych dzieci, a nawet niemowląt.

Makabryczne odkrycie z czasów II Wojny Światowej

Archeolodzy zaczęli odkopywać szczątki w cegielni Salsk po odtajnieniu dokumentów z archiwów KGB z czasów sowieckich. Wykopaliska trwają obecnie w wielu miejscach w Rosji, ale kamieniołom w regionie Rostowa wywarł na naukowcach szczególne wrażenie.

Tutaj w latach 1942-43 naziści zabili 3500 cywilów. Wśród nich było wiele dzieci. Dzisiaj znaleziono i wywieziono 15 szczątków dzieci w wieku od jednego do dziesięciu lat. To jest straszne – poinformował prowadzący ekspedycję w Salsk ochotniczy oddział poszukiwawczy Mius-Front, który ściśle współpracuje z krajowym Komitetem Śledczym cytowany przez "Daily Mail".

Wyjątkowa brutalność nazistów

Co dość nietypowe, nie wszystkie ofiary zostały rozstrzelane. "Dla większości śmierć nastąpiła w wyniku ciosów w głowę butem lub pięścią" – stwierdzili archeolodzy. "Być może głowy dzieci zostały roztrzaskane o wyschniętą glinę kamieniołomu. Nie spotkaliśmy się z tym wcześniej".

Wśród zabitych było kilku jeńców Armii Czerwonej, ale większość stanowili cywile — starzy, młodzi i wyjątkowo wiele kobiet. Jak na razie analizę DNA przeprowadzono na 60 zestawach ludzkich szczątków. 16 okazało się kobietami, a aż 19 ciał należało do dzieci w wieku od dwóch do kilkunastu lat.

Na wideo udostępnionym z miejsca badań szef grupy Andrej Kudrjakow mówi, jak "trudne psychologicznie" są wykopaliska w dołach egzekucyjnych. "To nie jest zwykła archeologia czy praca poszukiwawcza. To jest ustanowienie sprawiedliwości historycznej" - mówi.

Kudrjakow opowiedział m.in. o młodej ciężarnej kobiecie z kozackim krzyżem na szyi. "Z przerażeniem zacisnęła głowę w dłoniach, żeby nie widzieć, jak zostaje zabita" – powiedział. Obok niej leżą dzieci, które próbowały ukryć się przed śmiercią, ale kaci Hitlera dobili je bagnetami.

Nie marnowali kul, a może skończyły im się naboje. Do zastrzelenia setek ludzi trzeba było dużo amunicji, więc oszczędzali kule i bili ich kolbami karabinów, kopali butami i dźgali bagnetami - powiedział Kudrjakow.

Uważa się, że wśród zmarłych byli Rosjanie, Żydzi i Cyganie. KGB ukryło skalę nazistowskiego okrucieństwa przed swoim narodem, ale ujawnienie tajnych akt ze skarbców z czasów sowieckich umożliwia kontynuowanie poszukiwań ludzkich szczątków. Istnieje nadzieja, że uda się zidentyfikować niektóre ofiary za pomocą DNA.

Zobacz także: Hitler i Bliski Wschód. III Rzesza mogła wygrać wojnę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(193)
Mapka
10 miesięcy temu
Ciał czy kości ?
NKWD
rok temu
Redaktorze! Niemieckiego nie nazistowskiego! Nazizm był ruchem a jego członkami Niemcy ! Obywatele niemieccy! I nie Hitlerowcy bo wszyscy nie mieli nazwiska Hitler! Tylko Niemcy żołnierze niemieccy Adolfa Hitlera! Proszę nie zakłamywać faktów!
marco polo
rok temu
Jacyś Naziści , hitlerowcy, może kosmici Ariowie? przodkowie rasy Nordyckiej, Same kłamstwa !!! ani słowa że mordercami byli Niemcy... W okupowanej Polsce nie było restauracji, hoteli , wagonów kolejowych i tramwajowych z napisem "tylko dla nazistów" ale miały one napis: Nur fur Dutsch...
anonymus
rok temu
Sami znawcy tematu ! Aż moja klawiatura odmówiła mi współpracy. Widzę jedno w różnych odmianach. Jedni piszą o Niemcach inni o Ruskich, Litwinach, Ukraińcach a wszyscy jednym tonem: mordowaliście Polaków i co ? Myślicie, że zapomnimy ? No pięknie. Widzę, że szkoła Zalewskiej, Czarnka, Piątka swoje zaczynają robić. Macie już odciski na mózgu od tępej, pseudopatriotycznej propagandy podlanej sosem nienawiści i resentymentu. Ależ jesteście beznadziejnie głupi ! Jak można nienawidzić całe narody ? To naprawdę trzeba tępych półgłówków żeby tak zmanipulować rzeczywistość a co gorsza wykreować taką współczesność. I co dalej ? Będziecie tak żyć tymi strasznymi faktami z przeszłości i mielić je bez końca ? Jesteście biedni bo głupi i ciemni i nic nie rozumiecie z rzeczywistości. Amen !
NadwórneFamil...
rok temu
Kolby karabinów, bagnety, buty mają się słabo do siekier, widel, młotków i gwoździ, koni i lin na Wołyniu... Panowie politycy, nasi, polscy, przecież to nasz holokaust!!! Zróbcie w końcu coś z tym. Zróbcie z tego coś dla przyszłych pokoleń. Bierzcie przykład z Izraela...
Blabladrink
rok temu
Nie naziści tylko niemcy ,a rosjanie to samo robili Polakom.Szkoda ,że te narody i jeszcze kilka innych(litwini ,ukraińcy) w swoim szale zabijania ,nieoszczędzali bezbronnych dzieci,a bestialstwo i nieprawdopodobne okrucieństwo jest nie do pojęcia dla normalnych ludzi.Strzały z broni czy komora gazowa ,to była "dobra " śmierć. Jak umierały dzieci np. Wołynia powinien wiedzieć cały świat!!!
paluszki10
rok temu
Jacy nazisci to NIEMCY. Nie wybielac,tylko nieliczni się nie zgadzało z ta okrutna metoda podbijania i mordowania bezbronnych ludzi. Swoim cichym siedzeniem akceptowali to co ich sąsiedzi wyczyniali na frontach.
Marek z Krako...
rok temu
Gdzie można nauczyć się nazistowskiego języka? W którym są miejscu na mapie?
Logiczny
rok temu
no chyba logiczne że uczą od wojny kiedy wybuchła u nich
Dotematu
rok temu
Tak jak już pisałem do was udzielający się tu Ukraińcy albo zmieńcie portal albo przestańcie mącić na naszym i wypisywać głupoty o ruskich. Wiem że bardzo chcecie aby to was uważać za tych lepszych a nie ruskich ale jednak Wołyń, wasz udział w zabijaniu Polaków razem z Niemcami, wasi kaci w obozach koncentracyjnych my Polacy to znamy i pamiętamy i nie zapomnimy. Wy mordowaliście Polaków i Rosjanie i Niemcy, choć wy ze szczególnym okrucieństwem i nie ma co się wybielać podając jacy to Rosjanie czy Niemcy gorsi
tadek
rok temu
wojna u ruskich rozpoczęła się w 1941 roku, o napadzie na Polskę w 1939 nie wspominają w podręcznikach, Taka tam historia.
noll
rok temu
To ruscy pewnie zrobili i zwalają na innych jak zawsze!!
Àaaaa
rok temu
Przygarnial kociol garnkowi dobre ruscy ukraincy same niewiniatka rozumiem, dobre moze niech najpierw sie rozlicza ze swoich mordow katyn itp
O może
rok temu
to owoce miłości stalinowskiej do "narodu radzieckiego"?...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić