Natalia Bogucka| 

Makabryczne odkrycie w Syrii. Masowe groby ofiar ISIS

57

ISIS wykorzystywało wąwóz w północno-wschodniej Syrii, aby ukrywać tam ciała ludzi, których uprowadzono i zabito. Organizacja Human Right Watch ujawniła, że w masowych grobach odnaleziono zwłoki tysięcy osób.

Screen z filmu opublikowanego w 2014 r.
Screen z filmu opublikowanego w 2014 r.

W 2014 r. do sieci trafiło wideo, na którym widać było bojowników ISIS zrzucających zwłoki do wąwozu al-Hota w Syrii. Obszar ten był wówczas kontrolowany przez Państwo Islamskie.

Organizacja Human Right Watch przeprowadziła w tej sprawie śledztwo. Lokalni mieszkańcy przyznali, że bojownicy ISIS grozili ludziom, że wrzucą ich do wąwozu. Niektórzy twierdzili, że wzdłuż al-Hota widzieli rozrzucone ciała.

Jeśli zadawałeś pytania na temat tego miejsca, ryzykowałeś, że sam tam trafisz - powiedział organizacji jeden z mieszkańców.

Działacze Human Right Watch pojechali na miejsce i użyli drona, by znaleźć ofiary. Na wodzie unosiło się sześć ciał. Stan rozkładu wskazywał na to, że zwłoki zostały porzucone długo po tym, jak ISIS opuściło ten obszar.

Organizacja jest przekonana, że w wąwozie znajduje się więcej zwłok, jednak trudno jest do nich dotrzeć. Domaga się, by lokalne władze zabezpieczyły to miejsce i odzyskały ludzkie szczątki, które mogą być dowodem w sprawie masowych zabójstw.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Syria. Odkryto 20 masowych grobów z tysiącami ofiar

Wąwóz al-Hota nie był jedynym miejscem w Syrii, w którym ukrywano ciała zamordowanych osób. HRW informuje, że na obszarach, które były wcześniej w posiadaniu ISIS, odnaleziono ponad 20 masowych grobów z tysiącami ciał.

Nie wiadomo dokładnie czyje zwłoki odnaleziono. Mieszkańcy twierdzą, że do wąwozu al-Hota zrzucano ciała wielu żołnierzy. Oprócz nich zabijano działaczy, pracowników organizacji humanitarnych, dziennikarzy i mieszkańców, którzy sprzeciwiali się dżihadystom.

Zobacz także: "Walka z ISIS się nie skończyła". Francja w gotowości do ataków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić