Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni [BADANIE]

38

Rząd znosi kolejne ograniczenia w ramach odmrażania gospodarki. Po parkach i lasach przyszedł czas na otwarcie centrów handlowych w Polsce. Jednak wciąż obowiązuje apel #zostańwdomu. Zapytaliśmy Polaków, jak spędzają wolny czas w trakcie pandemii.


Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni
Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni (ONS.pl)

Otwarcie centrów handlowych zapewne wpłynie na zwyczaje Polaków. Do tej pory poza spacerami po parkach i lasach niewiele mogliśmy zrobić poza domem. Zapytaliśmy więc Polaków, co robią w czasie wolnym częściej niż przed epidemią koronawirusa.

Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni

Zdecydowana większość badanych łaskawszym okiem spogląda teraz na telewizję. 60 procent respondentów spędza znacznie więcej czasu wolnego przed telewizorem.

Polacy ruszyli do kuchni. Drugie miejsce w rankingu zajmuje gotowanie, którym zainteresowało się w trakcie pandemii 38 proc. badanych. Niewiele mniej osób (37 proc.) nadgania zaległości w filmach i serialach dostępnych przez płatne platformy streamingowe takie jak Netflix lub HBO GO.

Dbamy o kontakty ze znajomymi. 35 proc. respondentów częściej niż zwykle rozmawia przez telefon z przyjaciółmi, a 30 procent używa także połączeń wideo przez Internet. Wiele osób korzysta też z okazji i nadrabia braki snu: 30 proc. badanych śpi w czasie wolnym.

Ze wszystkich opcji najmniej popularne są kłótnie z domownikami. 11 procent badanych przyznaje, że w trakcie pandemii częściej niż zwykle kłóci się ze współmałżonkiem lub partnerem. O wiele chętniej zajmujemy się jednak grami elektronicznymi (23 proc.), spacerami (22 proc.), a gry planszowe preferuje 11 proc. badanych.

Odpowiedzi różnią się nieco w zależności od płci respondentów

I Polki, i Polacy w czasie pandemii częściej oglądają telewizję. Jednak to przede wszystkim wśród kobiet wzrosło zainteresowanie rozwijaniem umiejętności kulinarnych (48 proc.). U mężczyzn drugie miejsce po telewizji zajęły filmy i seriale w serwisach streamingowych (38 proc.). Kobiety za to przejawiają zdecydowanie mniejszy entuzjazm wobec gier elektronicznych (19 proc. w porównaniu do 28 proc.).

Przeczytaj także:

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1081 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. _
_Termin realizacji: 24 – 27 kwietnia 2020 roku.

Zobacz też: Bobry budują tamy. Zobacz nagranie z lasu w polskich górach

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić