Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni [BADANIE]

20
Podziel się:

Rząd znosi kolejne ograniczenia w ramach odmrażania gospodarki. Po parkach i lasach przyszedł czas na otwarcie centrów handlowych w Polsce. Jednak wciąż obowiązuje apel #zostańwdomu. Zapytaliśmy Polaków, jak spędzają wolny czas w trakcie pandemii.


Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni
Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni (ONS.pl)

Otwarcie centrów handlowych zapewne wpłynie na zwyczaje Polaków. Do tej pory poza spacerami po parkach i lasach niewiele mogliśmy zrobić poza domem. Zapytaliśmy więc Polaków, co robią w czasie wolnym częściej niż przed epidemią koronawirusa.

Jak spędzamy wolny czas w trakcie epidemii? Polacy zgodni

Zdecydowana większość badanych łaskawszym okiem spogląda teraz na telewizję. 60 procent respondentów spędza znacznie więcej czasu wolnego przed telewizorem.

Polacy ruszyli do kuchni. Drugie miejsce w rankingu zajmuje gotowanie, którym zainteresowało się w trakcie pandemii 38 proc. badanych. Niewiele mniej osób (37 proc.) nadgania zaległości w filmach i serialach dostępnych przez płatne platformy streamingowe takie jak Netflix lub HBO GO.

Dbamy o kontakty ze znajomymi. 35 proc. respondentów częściej niż zwykle rozmawia przez telefon z przyjaciółmi, a 30 procent używa także połączeń wideo przez Internet. Wiele osób korzysta też z okazji i nadrabia braki snu: 30 proc. badanych śpi w czasie wolnym.

Ze wszystkich opcji najmniej popularne są kłótnie z domownikami. 11 procent badanych przyznaje, że w trakcie pandemii częściej niż zwykle kłóci się ze współmałżonkiem lub partnerem. O wiele chętniej zajmujemy się jednak grami elektronicznymi (23 proc.), spacerami (22 proc.), a gry planszowe preferuje 11 proc. badanych.

Odpowiedzi różnią się nieco w zależności od płci respondentów

I Polki, i Polacy w czasie pandemii częściej oglądają telewizję. Jednak to przede wszystkim wśród kobiet wzrosło zainteresowanie rozwijaniem umiejętności kulinarnych (48 proc.). U mężczyzn drugie miejsce po telewizji zajęły filmy i seriale w serwisach streamingowych (38 proc.). Kobiety za to przejawiają zdecydowanie mniejszy entuzjazm wobec gier elektronicznych (19 proc. w porównaniu do 28 proc.).

Przeczytaj także:

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1081 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. _
_Termin realizacji: 24 – 27 kwietnia 2020 roku.

Zobacz też: Bobry budują tamy. Zobacz nagranie z lasu w polskich górach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Janek
2 lata temu
Więcej czasu jest na sex który uwielbiam. Na pewno jest więcej takich.
dakota
2 lata temu
Co robimy?? Chlamy...i rozbijamy rządowe auta na koszt podatników..
Robinhood
2 lata temu
Od dziesięcioleci zżera ten kraj czarna zaraza, w 2015 doszła następna PiS, teraz koronavirus..., pytam się ile ten kraj jeszcze wytrzyma. Największe spustoszenie zrobiła ta pierwsza, spowodowała wymarcie szarych komórek w mózgach olbrzymiej części narodu, ta druga przyszła na gotowe o zżera to co zostało normalne w tym kraju, kojąc rany pustymi obietnicami, koronavirus kładzie cień ostrej mgły z której już wyłaniło się dwóch mesjaszy, którzy ocalili wielu chorych podłączonych do respiratorów za 200mln, które wyparowały, razem z tymi milionami...
Inż.
2 lata temu
Proste. Są twórcy, którzy nigdy się nie nudzą i tworzenie jest ich pasją. Drugą grupą są konsumenci którzy za bardzo umysłowo się nie przemęczają i oglądają tv,seriale, grają w gry, korzystają z mediów społecznościowych itd. I jedni drudzy są ważni Dzięki konsumentom twórcy mają środki i mogą rozwijać cywilizację a konsumenci mogą osiągnąć wyższy poziom życia.
Kat
2 lata temu
Może wreszcie napiszecie, ze Farmakolodzy z Lublina już leczą tego wirusa lekami produkowanymi z osocza.
pandemia2020
2 lata temu
Proszę o ukaranie dziennikarza za używanie słowa pandemia, powodując dezinformacje i wprowadzając panikę, taki dziennikarz nie powinien bez rzetelnych informacji pisać nawet bajek. Pandemia odnosi się do bardzo dużej liczby chorych a nie do głupoty i niewiedzy dziennikarskiej!!!! Pandemia bajek dziennikarskich jest niebezpieczna dla spokoju społecznego !!!!
Irene
2 lata temu
Czy z pandemia ,czy bez pandemi co niewolnik moze robic ? Po 4o latach pracy ,z swiadczeniem przedemerytalnym 1o34 zl .Czeka na smierc ktora nie chce nadejsc !!! na zlosc rzadzacym ,ktorzy rowniez na to czekaja ! Przykro panie Duda ? mnie rowniez !!!
Adam
2 lata temu
w autobusach jeżdżą bez masek ,bezdomni ,pijani kto POmoże tym normalnym ludziom co do pracy jeżdżą POlitycy chronią się ,urzędasy chronią się a reszta co .
Versace
2 lata temu
Ja juz nie wierzę internetowi o TV radiu ksieżą i papieża frankowi modli sue na sile o szepionki wie dobrze ze kotrolować nas będą . Bo franciszk wie dobrze królowa Elżbieta 2 juz wytłumaczyla mu wszystko są dokumenty na to. Ale cóż pastuch franciszk zamienia się w anioła światłości jak diabeł po tajemnie śmieją się z nas ludzi. Ale Bóg widzi i skruci te kłamstwa bo wszyscy już wiedzą to . Kto to widział żeby ludzie na czarno się ubierali się jak Diabły na obrzęd gdyż to zwykly papież kim on jest ten Watykan dyktuje ludzia jak ubrać się i wyszym sferą polityka oraz królom upadlym gwazda i to na czarno innaczej mówi im spadaj . Do pana Jezusa Chrystusa Pana pszychodzili ludzie ubrani skromnie i kolorowo bo Pasteż tylko Pan Jezus Chrystus Jest czysty . A papież i jego Watykan są na kościach luckich postawieni i są dowody na słowa moje i nie są one czyści . Piotr nie był w Rzymie .
Czytelnik
2 lata temu
Ktoś czyta jeszcze książki?
Zuzanna
2 lata temu
Zwykła grypa a oni ludzia wciskają koronowirus kturego nie ma . I tak powstaje depresja głupoty kopleksy strach leku i depresaty gotowe by zwiększyć depresję lekami . Kto lekasza oszustów opłacili by ci uparcie kłamali w żywe oczy i badania po pszez ludzi chorych ktuży nie byli chozy a wciśli im koronawirusa a go nie mieli bo dobrze się czuli . Lekarzeto kłamcy ja nie czytam ich wypowiedzi bo sprawdziliśmy ich są klamcami wiedzą dobrze ze pieniądze nie leżą na ulicy. Wiec gdy postraszony taka pielegniara lekasz i ordynator zostanie ze pracy nigdzie nie znajdzie lub w łapę dadzą 2 tys podwyżki to kłamać nas będą .
zasiłek
2 lata temu
Skoro większość Polaków uważa że wirus to ściema i tłumnie oblegają Zakopane i Bałtyk to niech rząd zlikwiduje zasiłek opiekuńczy z ZUSu i bony wirusowe na wakacje...bo jak tak to ludzie mają gdzieś wirusa bo go niby niema i hulaj dusza ale jak na zasiłek to od razu idą b przecież wirus jest.
ixi
2 lata temu
Prawdziwie żałosne i puste życie pustego Polaka - telewizja, gotowanie, gadulstwo telefoniczne, przesypianie dni, gry komputerowe. Ani jednej(!) odpowiedzi - zajmuję się hobby. HOBBY - prawdziwym - nie spaniem, gotowaniem i telewizją.
Kazimierz57
2 lata temu
Nie robię nic innego jak przed pandemią. Z jednym wyjątkiem ..w maseczce na twarzy. Trudno ale da się zyć.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić