Marsz Niepodległości 2021. Uczestnicy są już pod Stadionem Narodowym

44

Uczestnicy tegorocznego Marszu Niepodległości dotarli już pod stołeczny Stadion Narodowy. Od początku pojawiały się obawy, że największe zgromadzenie, które odbywa się w 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, przyniesie akty wandalizmu i przemocy. Jak było w rzeczywistości?

Marsz Niepodległości 2021. Uczestnicy są już pod Stadionem Narodowym
Marsz Niepodległości 2021. Jak przebiegał w tym roku? (PAP, Leszek Szymański)

Uczestnicy tegorocznego Marszu Niepodległości wyruszyli z warszawskiego Ronda Dmowskiego. Około godziny 15. skierowali się w stronę Ronda Waszyngtona i sąsiadującego z nim Stadionu Narodowego. Tym razem marsz odbywał się pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż".

Czoło marszu chwilowo stanęło na wysokości stadionu. Na rondo Waszyngtona bokami wchodzą pierwsi demonstranci – potwierdzał relacjonujący przebieg Marszu Niepodległości reporter Państwowej Agencji Prasowej.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Marsz Niepodległości 2021. Jak przebiegały obchody Święta Niepodległości?

Gdy Marsz Niepodległości dotarł na Rondo Waszyngtona, na miejscu już czekała żandarmeria wojskowa oraz – przy popiersiu Ignacego Jana Paderewskiego – trzymająca przygotowane wcześniej wieńce kompania reprezentacyjna.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obecnie uczestnicy Marszu Niepodległości zbierają się na błoniach Stadionu PGE Narodowego. Znajduje się tam scena, z której wygłoszą przemówienia organizatorzy wydarzenia. Planowany jest również koncert z okazji Święta Niepodległości.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W konsekwencji przejścia Marszu Niepodległości doszło do utrudnień komunikacyjnych w centrum Warszawy. Ruch kołowy został wyłączony m.in. na Alejach Jerozolimskich na odcinku od ronda Czterdziestolatka do al. Poniatowskiego, również na moście Poniatowskiego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W Marszu Niepodległości wzięli udział nie tylko Polacy, lecz także zaproszeni przedstawiciele zagranicznych organizacji. Wiele kontrowersji wzbudził fakt, że w gronie gości znaleźli się członkowie włoskiego ugrupowania Forza Nuova o charakterze neofaszystowskim oraz nacjonalistycznym.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jeszcze w listopadzie tegoroczne przejście Marszu Niepodległości stało pod znakiem zapytania. Ostatecznie wydarzenie udało się zorganizować dzięki decyzji partii rządzącej, której politycy nadali marszowi status wydarzenia o charakterze państwowym.

Obejrzyj także: Marsz Niepodległości w ubiegłych latach. Najgłośniejsze momenty wszystkich przemarszów narodowców

Autor: EKO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić